Anna German, a dokładniej Anna Wiktoria German-Tucholska żyła w latach 1936 – 1982. To polska wokalistka i kompozytorka, a także aktorka. Jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 roku. Mimo ukończonych studiów geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, jej życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku. Była laureatką wielu prestiżowych konkursów muzycznych. Śpiewała w siedmiu językach, a jej występy można było podziwiać w m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, czy nawet w Mongolii. W Polsce jest postacią mniej znaną, ale za wschodnią granicą, mimo upływu wielu lat, jej gwiazda nadal świeci bardzo jasno.
Pierwsza i jedyna w historii
Zadebiutowała we wrocławskim Kalamburze w 1960 roku. Niespełna rok po studiach, w 1963 roku zdobyła drugą nagrodę na festiwalu w Sopocie za utwór „Tak mi z tym źle”. W 1964 roku pokochało ją Opole, a później Sopot. To właśnie tam zasłynęła podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki, wykonując utwór „Tańczące Eurydyki”. Po wielu nagrodach zdobytych w Polsce, artystka podpisała trzyletni kontrakt z włoską firmą fonograficzną „CDI”. W 1967 roku, jako pierwsza i jedyna w historii, Polka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. W 1968 roku otrzymała nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej piosenki popularyzowanej w radiu i telewizji. Nagrała trzecią płytę po polsku pt.”Człowieczy los”. Uhonorowana Nagrodą Miasta Warszawy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W związku z jubileuszem Polski Ludowej została odznaczona „Krzyżem Zasługi” w 1974 roku. 27 listopada 1975 urodziła syna Zbigniewa, w związku z czym zawiesiła działalność artystyczną. Po powrocie na scenę, wielokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, gdzie również zdobyła nagrody. Jej ostatnia polska płyta została zarejestrowana w 1979 roku, a rosyjska w 1980. W tym samym roku za osiągnięcia artystyczne została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ZSRR za popularyzację piosenki polskiej otrzymała Honorową Odznakę Towarzystwa Przyjaźni Radziecko-Polskiej.
Odeszła w 1982 roku
Wracając z koncertu we Włoszech w 1967 roku Anna German uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca. Podczas rehabilitacji napisała książkę biograficzną pt. „Wróć do Sorrento?”, w której wspominała swoją karierę i pracę artystyczną. Powrót do zdrowia zajął jej trzy lata i w 1970 roku pojawiła się na scenie. Jakiś czas później wykryto jednak u niej chorobę nowotworową, którą uważano już za wyleczoną. W 1980 roku, po powrocie z koncertów w Australii, u piosenkarki zdiagnozowano mięśniaka kości. W zaawansowanym stadium raka German komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Utwory zapisywała na domowym magnetofonie. Po dwóch latach przegrała walkę z chorobą umierając nocą z 25 na 26 sierpnia 1982 w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów. Pogrzeb odbył się 30 sierpnia 1982 na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. Jej imieniem nazwano zielonogórski amfiteatr, jedną z głównych ulic w Urgenczu oraz asteroida odkryta przez Tamarę Smirnową w 1986 roku, a także nowo wyhodowane odmiany kwiatów Clematis.
Dyskografia
Do najbardziej znanych utworów German z pewnością należą Tańczące Eurydyki, Greckie Wino, czy Człowieczy Los. 1 marca 2013 ukazała się płyta „Wspomnienie”.
Wybrana dyskografia polska:
Tańczące Eurydyki LP (1966)
Recital piosenek LP (1967)
Człowieczy los LP (1970)
To chyba maj LP (1974)
Anna German LP (1978)
Wybrana dyskografia wydana po śmierci artystki:
Niezapomniane przeboje LP (1983)
Znaki zapytania LP (1989)
Zakwitnę różą CD (1994)
Bal u Posejdona CD (1999)
Pomyśl o mnie CD (2001)
Z archiwum polskiego radia – Anna German nagrania z lat 1961-1979 vol. 13
Produkcja rosyjsko-polska
22 lutego na antenie TVP1 zadebiutował rosyjski serial „Anna German”, który opowiada burzliwą i dramatyczną historię polskiej piosenkarki. Składa się on z 10 odcinków, które będą emitowane w każdy piątek o godz. 20.30. „Anna German” jest produkcją rosyjsko – polska, jednak zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie i we Wrocławiu. W tytułową rolę wcieliła się Joanna Moro. Serial przedstawia historię jej życia od dzieciństwa aż do śmierci.
Serial „Anna German” otwiera scena, w której bohaterka śpiewa dla sporej publiczności melancholijną piosenkę „Wrócić do Sorrento”. Po wielkim sukcesie na festiwalu w San Remo w 1967 roku, piosenkarka została okrzyknięta nową gwiazdą europejskiej sceny. Artystkę czekało długie tournee po świecie. Ale to właśnie wtedy wydarzył się tragiczny wypadek samochodowy, który na trzy lata wyłączył Annę German z życia artystycznego.
Oprócz Joanny Moro w obsadzie znaleźli się m.in. Szymon Sędrowski, Olga Frycz i Marieta Żukowska. Serial na podstawie scenariusza Aliny Semerjakowej wyreżyserowali Waldemar Krzystek i Aleksandr Timienko.
Hit weekendu
Po pierwszym odcinku film ten stał się hitem weekendu. Obejrzało go ponad 6,3 miliona widzów . Porównanie oglądalności z innymi serialami :
,,Nad rozlewiskiem’’ oglądało 4,08 mln. widzów.
,, Na wspólnej ‘’ obecnie oglądają 3 mln. widzów .
,, Ukryta Prawda’’ średnio 2,66 mln. widzów.
,, Szpital’’ po trzech pierwszych odcinkach gromadzi średnio 1,83 mln. widzów.
,, M jak miłość’’ obecnie ogląda 1,4 mln. widzów.
Od Niemena do Pink Floyd
Filmy biograficzne o polskich artystach to między innymi „Czesław Niemen” w reż. Eugeniusza Szpakowskiego (2007). Film dokumentalny, który opowiada o życiu i twórczości Czesława Niemena. Bardzo barwna historia obrazująca w pierwszej części młodzieńcze lata tego wielkiego muzyka oraz lata spędzone na Białorusi w rodzinnych stronach. Pozostałe sceny poświęcone są głównie karierze estradowej Czesława Niemena w Polsce.
Kolejny film to „Z pamiętnika mej duszy” prod. Polska, reż. Petro Aleksowski (1995). Filmowa opowieść o Marku Grechucie. „Skazany na bluesa” (reż. Jan Kidawa-Błoński, 2005) to film biograficzny przedstawiający charyzmatycznego wokalistę Dżemu, obdarzonego wspaniałym głosem, Ryśka Riedla. Po blisko 11 latach od śmierci lidera postanowiono zrealizować film na podstawie barwnej kariery piosenkarza.
Zagraniczne filmy biograficzne
„LastDays”, reż. Gus Van Sant (2005). Reżyser tego filmu nie kryje, że interesuje go tylko zagadkowa, samobójcza śmierć Kurta Cobaina, która do dziś jest pożywką dla licznych teorii spiskowych. Nonkonformistycznego i nietrzeźwego lidera Nirvany nie udaje się w tym filmie przeniknąć. Cykl impresji, w których obserwujemy szamotaninę muzyka, nie daje nam nawet pewności, czy to w ogóle jest…Kurt Cobain.
„I’m not there”, reż. Todd Haynes (2007). W tym bodaj najdziwniejszym z biopiców zastosowano jeszcze bardziej awangardowy zabieg. Postmodernistyczny, czy raczej dekonstruktywistyczny w duchu film zainspirowany został muzyką Boba Dylana. Artystę gra w nim wielu aktorów różnej płci – między innymi Christian Bale, Richard Gere, Heath Ledger czy Cate Blanchett, którzy opowiadają historię różnych etapów kariery barda.
„John Lennon. Chłopak znikąd”, reż. Sam Taylor Johnson (2009). W 30. rocznicę śmierci słynnego Beatlesa do polskich kin trafia film o nigdy nieopowiadanych historiach jego dzieciństwa. John jest niezwykłym nastolatkiem z ulic Liverpoolu – zabawny, a zarazem nieposłuszny. Od piątego roku życia wychowuje go ciotka, a kiedy w jego życiu pojawia się matka, młody John odkrywa pewien sekret z przeszłości, który łamie mu serce…
„Pink Floyd. The Wall”, reż. Alan Parker (1982). „The Wall” – teledysk, manifest antywojenny to częste określenia tego wybitnego obrazu. Film jest fenomenalnym tłem do muzyki i tekstów zespołu Pink Floyd z płyty „The Wall” wydanej w 1979 roku.
———————————
Więcej informacji o Annie German można znaleźć na stronach internetowych :
• Wszystko o Annie German
http://annagerman.blog.onet.pl/
• Zdjęcia z młodości
http://www.wiatrak.nl/723/niezwykle-zycie-anny-german
• Taka miłość się nie zdarza Anna German i Zbigniew Tucholski
http://vod.pl/taka-milosc-sie-nie-zdarza-anna-german-i-zbigniew-,79166,w.html
• Wynik oglądalności Polska/Rosja
http://www.eska.pl/cinema/news/31489/anna_german_-_serial_tv_o_polskiej_piosenkarce_bije_rekordy_ogladalnosci_video
• Dwa pierwsze odcinki serialu
http://www.ipla.tv/Anna-german-odcinek-1/vod-5660150
http://www.ipla.tv/Anna-german-odcinek-2/vod-5660596
• Wspomnienia bliskich o Annie German (na dole tekstu wypowiedzi)
http://kulturaviva.pl/pl/osobowosci/anna-german,345.html
• Muzyka
• Informacje o serialu
http://www.filmweb.pl/serial/Anna+German.+Tajemnica+białego+anioła-2012-648292
Dodaj komentarz