Zaszufladkowanie ich muzyki nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej że na każdej płycie brzmią inaczej. Może właśnie dlatego od lat należą do najbardziej oryginalnych zespołów rockowych w naszym kraju. W ramach trasy promującej nowy album „Dzieciom” w Centrum Kultury Przeźmierowo zagra grupa Lao Che.
Zespół powstał w Płocku w 1999 roku na bazie, nominowanego wówczas do Fryderyka w kategorii „Album Roku – Rap / Hip Hop”, zespołu Koli. Większość jego członków ma za sobą także przeszłość w grupach heavymetalowych. Być może tu można doszukiwać się klucza do muzycznej różnorodności proponowanej przez Lao Che. Ten na wskroś rockowy zespół nie boi się samplerów, ale i analogowych brzmień Hammonda. Śpiew miesza się tu z rapem, a rockowe gitary przeplatają z echami folku.
Pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Gusła” ukazała się w 2002 roku. W założeniu miał być to album koncepcyjny, nawiązujący do naszej historii – od tradycji starosłowiańskich, przez średniowieczne, po bardziej współczesne brzmienia. W autorskie teksty wplecione są cytaty z utworów poetów i prozaików z różnych okresów i środowisk: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, ale także Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Edwarda Stachury. „Gusła” zostały dostrzeżone przez muzyczną prasę i ocenione pozytywnie, choć recenzenci mieli wyraźny problem z określeniem charakteru zespołu.
Znacznie większą popularność przyniósł grupie drugi album: „Powstanie Warszawskie”. Dziesięć kompozycji zawartych na płycie ma charakter muzycznego słuchowiska, a każda opowiada o innym epizodzie. Płyta osiągnęła status „Złotej”, została też nominowana do nagrody Fryderyk 2005 w kategorii „Album Roku – Muzyka Alternatywna”. Odbiła się także szerokim echem w mediach: „Gazeta Wyborcza” określiła ją mianem „wydarzenie roku w polskiej muzyce”, za najlepszy album roku uznali ją słuchacze radiowej Trójki, a tygodnik „Przekrój” zaliczył ją do 5 najciekawszych polskich płyt roku. Również w 2005 roku zespół po raz pierwszy zagrał na Przystanku Woodstock, na który w kolejnych powracał.
Trzeci album, zatytułowany „Gospel”, tym razem podejmujący tematy religijne, ukazał się w 2008 roku. Za sprawą przebojów „Hydropiekłowstąpienie” (1. miejsce w Trójce), czy „Czarne kowboje” szybko pokrył się platyną i utwierdził pozycję grupy na polskim rynku muzycznym. Za ten i wcześniejsze albumy grupa Lao Che dostała Mateusza – Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego Polskiego Radia. I choć zdania recenzentów były podzielone, płyta ta była najlepiej sprzedającym się albumem grupy.
Gdy wszyscy myśleli, że kierunek rozwoju zespołu jest już ustalony, muzycy Lao Che zaskoczyli po raz kolejny, nagrywając płytę „Prąd stały / Prąd zmienny” (premiera w marcu 2010 roku). Miała ona bardziej eksperymentalny charakter. Pod okiem znakomitego producenta, Marcina Borsa, powstał materiał śmiało łączący ostrzejsze niż dotychczas gitary z cold wave i elektroniką. Nie zabrakło utworów, które przebiły się na listach przebojów („Czas” i tytułowy „Prąd stały/Prąd zmienny”).
Za brzmienie piątej płyty „Soundtrack” z 2012 roku odpowiadał Eddie Stevens, producent współpracujący m. in. z trip-hopową czołówką: Moloko, Zero 7 i Róisín Murphy. Muzycznie po raz kolejny otrzymaliśmy prawdziwą stylistyczną mieszankę. Pierwszy singel „Zombi! Dotarł na 1. miejsce listy przebojów Trójki, a cała płyta zajęła trzecie miejsce wśród najlepiej sprzedających się w naszym kraju. I to mimo braku artystycznych kompromisów. „Soundtrack” to kolejny krok w rozwoju, wciąż podnoszącego swój poziom, zespołu.
Najnowsza płyta grupy „Dzieciom”, wbrew tytułowi, nie jest albumem dla dzieci. „Raczej dla dorosłych dzieci, dla tych, którzy mają dzieci i dla wszystkich, którzy byli kiedyś dziećmi”. Album wyprodukował Piotr „Emade” Waglewski, a gościnnie zagrali na niej także muzycy Pink Freud (Adam Miwiw-Baron i Karol Gola) oraz Mitch & Mitch (Miłosz Pękala). To z tego krążka pochodzą ostatnie przeboje „Wojenka”, czy „Tu”. Wydany rok temu album doczekał się już statusu „Złotej płyty”, a piosenki na niej zawarte prawdopodobnie dominować będą podczas koncertu w Centrum Kultury Przeźmierowo.
Opisując historię Lao Che, nie sposób nie wspomnieć o koncertach, które są wizytówką grupy i oddają pełnię jej możliwości. Kilkaset występów, w tym na wszystkich największych festiwalach (Open’er, Off Festival, Przystanek Woodstock, czy Jarocin – wszędzie wielokrotnie), wspólne trasy z grupami Armia i Czesław Śpiewa dały grupie doświadczenie, które pozwala za każdym razem brzmieć doskonale.
Lao Che jest ostatnim zespołem, któremu można zarzucić zamianę doświadczenia w rutynę. Siedmiu muzyków zespołu wciąż nie zatraciło świeżego spojrzenia na muzykę rockową. Właśnie dlatego warto pojawić się w niedzielę, 28 lutego o godz. 18 w Centrum Kultury Przeźmierowo. Bilety w cenie 29 zł dostępne są w miejscu imprezy (w godz. 9-12 i 17-20), w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (15-20) i w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15). Sprzedaż online prowadzi serwis Biletomat.pl.
Dodaj komentarz