Odwiedził nas wyjątkowy gość. Na te zajęcia (w ramach przedmiotu Gatunki dziennikarskie) przybył Krzysztof Kaźmierczak, który od ponad 27 lat zajmuje się sprawą zaginięcia poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary.
Po raz ostatni był on widziany 1 września 1992. Według prokuratury oraz zdaniem jego bliskich, został zamordowany. J. Ziętara, będąc dziennikarzem „Gazety Poznańskiej”, zajmował się tzw. poznańską szarą strefą. Jego ciała nigdy nie znaleziono, a w 1999 roku został on uznany za zmarłego. W kwietniu 2011 redaktorzy naczelni dzienników „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Polska”, „Rzeczpospolita” i „Super Express” skierowali apel do premiera RP Donalda Tuska o odtajnienie informacji dotyczących Ziętary, które w czasie działań operacyjnych gromadził Urząd Ochrony Państwa, a także do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o wznowienie śledztwa w sprawie jego zaginięcia. Aktualnie w Poznaniu trwa proces byłego senatora Aleksandra Gawronika, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa. Trwa także proces byłych ochroniarzy Elektromisu, oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie Jarosława Ziętary.
Krzysztof Kaźmierczak od 1992 roku zajmuje się sprawą porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i przedstawicielem Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”. Do nas przyjechał na zaproszenie dziekana prof. Andrzeja Stelmacha oraz mgr. Andrzeja Niczyperowicza, aby opowiedzieć o trudnym dochodzeniu w sprawie porwania Ziętary, jak i o dziennikarstwie śledczym.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę o tematyce kryminalnej (fundatorem był Komitet Społeczny „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”). Studenci zapytani o ocenę tego wykładu zgodnie mówili: był potrzebny i bardzo interesujący.
Fot. Sandra Wawrzyniak
Dodaj komentarz