A wokół zakwitną klony i lipy

 

Rusza wznoszenie konstrukcji. Budynek będzie gotowy w grudniu 2017 – zapewnia Skanska. Znajdą się w nim między innymi sale dydaktyczne i laboratoria.

W sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego, w historycznym Kolegium Zembala, mieści się Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Wkrótce budynek znacznie się powiększy. Korzyści odczują zarówno studenci, jak i kadra naukowa. Powstaną bowiem nowe sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla doktorantów, magistrantów i pracowników uczelni. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska, a autorem projektu – studio PB Architekci. Wartość inwestycji to ponad 7,8 mln zł netto.

– Rozbudowa Kolegium Zembala to długo wyczekiwana inwestycja – mówi dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, dr hab. Tomasz Kosiada. – Nasz wydział ma stosunkowo bardzo rozproszone zaplecze lokalowe. Niektóre katedry mają swoje siedziby w Baranowie czy na ul. Zgorzeleckiej. Dzięki tej inwestycji studenci będą mogli mieć zajęcia w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się w odległe miejsca Poznania,  a pracownicy bardziej komfortowe miejsce pracy. Już teraz myślimy  o poszerzeniu naszej oferty dydaktycznej, a nowe zaplecze lokalowe znacznie ułatwi realizację tego przedsięwzięcia. Jednym z ważnych aspektów jest to, że budynek będzie wybudowany w nowoczesnej, energooszczędnej technologii pod względem izolacji termicznej czy oświetlenia. Pozwoli to w przyszłości na uzyskanie znacznych oszczędności w jego utrzymaniu – zaznacza dziekan Wydziału.

– Umowę na realizację inwestycji podpisaliśmy w połowie grudnia 2016, a prace ruszyły w styczniu 2017 – mówi Radosław Niełacny, menadżer projektu, Skanska. – Wykonaliśmy już roboty ziemne. W marcu rozpoczniemy wznoszenie konstrukcji obiektu.  Do końca czerwca planujemy, by budynek znalazł się pod dachem, a od połowy roku zaczniemy prace wykończeniowe. Podczas prowadzenia robót, w sąsiednich budynkach będą odbywały się zajęcia dydaktyczne. Zadbamy więc o odpowiednie bezpieczeństwo pracy.

W ramach zagospodarowania terenów zielonych Skanska dokona nasadzeń w liczbie ok. 50 sztuk, w tym klonu pospolitego i lipy drobnolistnej. Dla poprawienia komfortu użytkowania przewidziano parking na 35 miejsc. Termin zakończenia prac to grudzień 2017.

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*