Chodźcie z nami, bądźcie szlachetni!

Wolontariuszką Szlachetnej Paczki jestem trzeci rok. Wiem, jak niewiele potrzeba, by zwyczajne, uporządkowane życie zmieniło się w walkę o przetrwanie. Zanim dołączyłam do SP, nie miałam pojęcia, że na mojej ulicy są dwie rodziny w niesłychanie trudnej sytuacji, a 8 minut drogi od mojej kamienicy mieszka kolejna im podobna.

W ubiegłej edycji współpracowałam  rodziną, z której nastolatka wpadła pod tramwaj. Padał śnieg, wiał ostry wiatr, a ona w kilka sekund z wysportowanej, roześmianej gimnazjalistki, zmieniła się w osobę wymagającą rehabilitacji, której koszt przewyższa finansowe możliwości rodziców i dziadków. Wystarczyło kilka sekund, by rodzina uznała, że problemy, które miała do tej pory – tak naprawdę – nie były problemami. Poszkodowana w wypadku dziewczyna ucierpiała tak bardzo, że już nigdy nie będzie razem z całą klasą bać się sprawdzianu z matematyki. Nie będzie już w stanie pójść do zwyczajnej szkoły; w wypadku ucierpiało nie tylko ciało, ale też umysł. Kilka sekund oddziela życie podobne do życia każdego z nas, od życia, w którym trzeba liczyć każdy grosz, a i tak nigdy nie wystarcza na leczenie ukochanej osoby.

Komu z nas nie zdarzyło się nigdy zamyślić i cudem uniknąć wypadku? Czy nie jest tak, że każdy z nas kiedyś prawie wpadł pod tramwaj, albo ma w bliskiej rodzinie kogoś, kto cudem uniknął strasznego wypadku samochodowego? Każdemu z nas może urodzić się dziecko tak chore, że nie będzie nas stać na leczenie. Każdy z nas może wplątać się w toksyczny związek. Każdy z nas może zachorować na stwardnienie rozsiane. To nie jest tak, że bieda i nieszczęście są gdzieś daleko. One są tuż obok, może na sąsiedniej klatce, a może na sąsiedniej ulicy. Zamiast czekać aż  zapukają one także do naszych drzwi, wyjdźmy im naprzeciw. Spotkajmy się z nimi na własnych zasadach, na przykład biorąc udział w Szlachetnej Paczce.

Dzisiaj od godziny 8 na stronie www.szlachetnapaczka.pl można  wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. Aby to działanie miało sens, Szlachetna Paczka musi być naprawdę czymś, co odmieni życie rodziny. Jej przygotowanie nie jest tanie. Dlatego zachęcamy, by nie robić tego samodzielnie, jedną paczkę przygotowuje średnio 36 osób.

Pójdziecie razem nami na spotkanie biedy i nieszczęścia, czy będziecie tylko mieć nadzieję, że akurat waszych bliskich one ominą? Co Wam szkodzi, chodźcie z nami, bądźmy szlachetni!

Fot. materiały informacyjne Szlachetna Paczka