Codziennie cztery godziny

Wraz z premierą Raportu o Samotności, Szlachetna Paczka uruchamia telefon dla osób starszych. „Dobre Słowa – telefon dla seniorów” to pomoc w odpowiedzi na samotność spotęgowaną przez pandemię koronawirusa. Dzwonić można codziennie w godzinach 10–12 oraz 17–19 pod numer 12 333 70 88. 

– Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy „Dobre Słowa – telefon dla seniorów”. – W szczególnej sytuacji są seniorzy, dla których wyjście do sklepu czy do lekarza było okazją do tego, żeby nawiązać relacje z innymi ludźmi. Teraz tego wszystkiego nie ma.

Jak wynika  z najnowszego raportu Szlachetnej Paczki, co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania. Jednoosobowych gospodarstw jest dziś w Polsce aż pięć milionów. Przymusowa kwarantanna związana z pandemią koronawirusa pogłębia poczucie samotności, zwłaszcza u osób starszych, co przynosi dramatyczne konsekwencje – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i kondycji fizycznej. Odpowiedzią Szlachetnej Paczki na zdiagnozowany w raporcie problem społeczny są konkretne działania wspierające seniorów, w tym uruchomienie specjalnej infolinii „Dobre Słowa”.

– Nasi wolontariusze pomagają seniorom w codziennych zakupach, w załatwieniu spraw urzędowych, odwiedzają dla nich apteki – mówi Joanna Sadzik. – Nie chcemy na tym poprzestać. Chcemy dać seniorom wsparcie emocjonalne, obecność i czas.

Raport o Samotności: https://www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-samotnosci/.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*