Odszedł człowiek o najsilniejszym charakterze

Były prezydent Stanów Zjednoczonych George Herbert Walker Bush nie żyje. Miał 94 lata, był 41. prezydentem USA oraz 43. wiceprezydentem. Kilka lat temu ujawnił, że cierpi na chorobę Parkinsona.

Jak podaje portal WP.pl, o śmierci poinformował, w oświadczeniu napisanym przez jego syna G. W. Busha, rzecznik prasowy rodziny Jim McGrath. „Jeb, Neil, Marvin, Doro i ja ze smutkiem ogłaszamy, że po 94 godnych podziwu latach zmarł nasz ojciec. George H. W. Bush był człowiekiem o najsilniejszym charakterze i najlepszym ojcem, o jakiego syn czy córka mogą prosić”. O jego zgonie rodzina dowiedziała się poprzez specjalny kod CAVU. To skrót od używanego w lotnictwie określenia „Ceiling And Visibility Unlimited”, oznaczającego bardzo dobre warunki meteorologiczne: maksymalny pułap na wysokości co najmniej 10 tys. stóp i widoczność na co najmniej 10 mil. Dziennikarka CNN, która dotarła do informacji o użyciu kodu, stwierdziła, iż zmarły miał plakietkę w swoim biurze z tym napisem i zawsze podkreślał, że było to jego życiowe motto.

Uroczystości związane z pożegnaniem będą trwały kilka dni. Rzeczniczka Białego Domu poinformowała, że prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wezmą udział w pogrzebie. Będzie on miał charakter państwowy, uroczystości zaplanowane są w waszyngtońskiej Katedrze Narodowej. Nie podano jeszcze ich dokładnej daty.

Bush sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1989-93. Wcześniej przez osiem lat był wiceprezydentem. Jest ojcem George’a W. Busha, który zasiadał w Białym Domu w latach 2001-2009. Jako przywódca USA wspierał przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej, a po upadku ZSRR zainicjował pokojową współpracę z Rosją. Był doceniany w Polsce, którą dwukrotnie odwiedził. W 1995 roku uhonorowany został  Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2005 roku Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za „wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

Fot. N/A, likely POTUS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*