Jak uczucia wpływają na postrzeganie rzeczywistości? Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że miłość dodaje nam skrzydeł? Jak naprawdę brzmi historia o pszczółkach i kwiatkach? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie walentynkowego zwiedzania Laboratorium Wyobraźni PPNT.
Z okazji zbliżającego się Święta Zakochanych, Laboratorium Wyobraźni PPNT przygotowało iście miłosny pakiet warsztatów. Jednak, jako że przyświeca nam przede wszystkim nauka, przyjrzymy się temu uczuciu od strony naukowej. 15 lutego zapraszamy na „Barwy i cienie… miłości”, warsztaty przybliżające kwestie miłości rodzicielskiej oraz prawdziwą gratkę dla dorosłych – naukową wersję historii o pszczółkach w zakresie biologiczno-ewolucyjnych aspektów rozmnażania.
- Barwy i cienie… miłości w Laboratorium Wyobraźni, czyli walentynkowa odsłona ekspozycji Zielonej.
Czy miłość można zobaczyć? Jak uczucia wpływają na postrzeganie rzeczywistości? Co ma wspólnego mózg ze stroboskopem? Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że miłość dodaje nam skrzydeł? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie walentynkowego zwiedzania naszej interaktywnej ekspozycji „Barwy, światło i ruch”. Porozmawiamy o kolorach miłości, sprawdzimy, jak zrobić… trzy kroki do szczęścia oraz jaką siłę do pokonywania przeszkód daje nam miłość. Zapraszamy zakochanych w nauce i tych, którzy tej miłości do tej pory się opierali!
Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul.Rubież 46/B
Termin: sobota, 15 lutego. Godzina rozpoczęcia: 11:30, 13:00, 14:30 Czas trwania: 1h
Bilety: https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-02-15
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.
- Miłosne warsztaty w Experymentarium: Miłość rodzicielska w przyrodzie
Miłość rodzicielska nie zna granic. W przyrodzie znajdziemy wiele przykładów bezwarunkowego oddania rodziców dla dzieci. Czy wiecie, że… Drzewołaz karłowaty, żabka żyjąca w Ameryce Środkowej, przygotowuje w różnych zakątkach dżungli dla każdego ze swych dzieci osobny basenik, w którym je karmi i dogląda, aby bezpiecznie się wychowywały i rosły? Natomiast słonice znane są ze swej legendarnej opiekuńczości i dbałości o bezpieczeństwo niesfornych pociech. W trakcie warsztatów poznamy niezwykłe przykłady rodzicielskiej miłości wśród zwierząt. Dowiemy się, czy w świecie roślin można obserwować zachowania opiekuńcze względem potomstwa, a także poznamy wybrane mechanizmy komunikacji występujące wśród zwierząt i roślin. Doświadczalnie sprawdzimy także, czy roślinki, mimo tego że nie poruszają się jak zwierzęta, mogą w jakiś sposób bronić siebie i swe potomstwo w przypadku zagrożenia.
Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul. Rubież 46/B. Termin: sobota, 15 lutego. Godzina rozpoczęcia: 14:30, 16:00.
Czas trwania: 1h
Bilety: https://bilety-wyobraznia.ppnt.poznan.pl/rezerwacja/termin.html?idg=31&data=2020-02-15
Zajęcia dedykowane dzieciom od 5. roku życia wraz z opiekunami.
- Walentynkowe warsztaty dla dorosłych: O pszczółkach historia prawdziwa… czyli biologiczno-ewolucyjne aspekty rozmnażania
Większości z nas pierwsze wiadomości o płci i zachowaniach płciowych kojarzą się zapewne z historiami o pszczółkach. Niestety, z biologicznego punktu widzenia opowieści te są zupełnie nieprawdziwe, a rzeczywista wersja tej historii jest raczej szokująca… Jakie znaczenie ma płeć w przyrodzie? Jak funkcjonowałby świat biologiczny, gdyby nie istniało rozmnażanie płciowe? Dlaczego w ogóle w procesie ewolucji pojawił się taki „wynalazek”? Podczas walentynkowych zajęć zbadamy ten temat, przyglądając się dostępnej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. W trakcie warsztatów poznamy przedstawicieli fauny i flory, u których zestaw zachowań płciowych, determinowany przez biologię i ewolucję gatunkową, doprowadził do rozwiązań zupełnie odmiennych od tych obserwowanych u naszego gatunku. Między innymi dowiemy się, w jaki sposób zmiana zachowań płciowych uczyniła z raka marmurkowego inwazyjne monstrum. Poznamy również prawdziwą wersję historii o pszczółkach. Zapraszamy!
Miejsce: Wystawa Zielona Laboratorium Wyobraźni, ul. Rubież 46/B. Termin: sobota, 15 lutego.
Fot. Andrzej Piechocki
Dodaj komentarz