Dedykowany paraolimpijczykom

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Korei Południowej to temat emisji filatelistycznej Poczty Polskiej. Znaczek oraz koperta FDC i datownik zostaną wydane jutro. 

To już drugi znaczek pocztowy dedykowany paraolimpijczykom. Tym razem o nominale 5,20 zł. Walor dostępny będzie  w 9-znaczkowym arkuszu, a przedstawia niepełnosprawnego narciarza, zjeżdżającego ze stoku. Pod wizerunkiem zawodnika znajduje się napis „XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie PyeongChang 2018”. Autorem znaczka jest Karol Tabaka, który zaproponował ilustrację nawiązującą do sztuki Azji Wschodniej. Na kopercie FDC znalazł się rysunek pałacu Gyeongbokgung – symbolu Korei Południowej, zaś na datowniku typografia została wpisana w strukturę płatka śniegu. W znaczek wpisany jest także logotyp Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego składający się z orła z wkomponowanym symbolem Agito. To wyraz szczególnego uznania działań organizacji krzewiącej idee paraolimpizmu w naszym kraju.

Igrzyska Paraolimpijskie w Korei Południowej odbędą się od 9 do 18 marca. Zgromadzą najlepszych niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie sportowców z całego świata. „Biało-czerwoni” wystartują w czterech dyscyplinach: biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, biathlonie oraz snowboardzie.  Igrzyska organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski i odbywają się co cztery lata, zwykle po igrzyskach olimpijskich i są największym świętem sportu osób z niepełnosprawnością. Polscy zawodnicy od 1976 roku zdobyli na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich 44 medale, w tym 11 złotych.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*