Deklasacja

Tak jednym słowem można opisać to, co Robert Lewandowski osiągnął w minionym roku. Był dla niego świetny, nie miał w karierze lepszego sezonu niż 2019/20. Zdobył z Bayernem Monachium wszystko, triumfując w imponującym stylu w Lidze Mistrzów, Bundeslidze i Pucharze Niemiec. Wygrał wszystko, co mógł i został nagrodzony wszystkim, czym mógł.

Rok 2020 pod wieloma względami mógł być lepszy. Jednak jednym z niewielu, którzy mogą mniej narzekać niż inni, jest Lewandowski. W jego gablocie przybyło 6 statuetek za dokonania indywidualne : wygranie w klasyfikacji najlepszych strzelców w Lidze Mistrzów, Bundeslidzie i Pucharze Niemiec, nagroda dla Piłkarza Roku FIFA, Piłkarza Roku UEFA oraz za zwycięstwo w plebiscycie Globe Soccer Awards. Bayern Monachium w składzie z nim wygrał 5 rozgrywek : Mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec, Superpuchar Niemiec, Liga Mistrzów, Superpuchar Europy. Najważniejszym klubowym trofeum jest właśnie triumf w Lidze Mistrzów.

Jeśli chodzi o dokonania indywidualne, jest to tytuł Piłkarza Roku FIFA. W 2020 roku, niestety, wręczona nie została Złota Piłka, czyli nagroda przyznawana przez „France Football” dla piłkarza, który zaprezentował się najlepiej w mijającym roku kalendarzowym. W normalnych okolicznościach Robert zapewne też by wygrał w tym plebiscycie. Odwołane zostały również Mistrzostwa Europy (mają odbyć się na przełomie czerwca i lipca 2021). Patrząc na życie prywatne Roberta, wydarzeniem są narodziny jego drugiej córki.

1 stycznia 2021, wraz z japońską tenisistką Naomi Ōsaką, został wybrany najlepszym sportowcem roku 2020 na świecie w głosowaniu Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej AIPS. Natomiast już dzień później, wraz z polską tenisistką Igą Świątek, triumfował w plebiscycie AIPS Europe jako najlepszy sportowiec w Europie.  Zwyciężył również w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2020, triumfując w drugim najstarszym plebiscycie na świecie po raz drugi w karierze. W lutym stał się pierwszym polskim strzelcem w Klubowych Mistrzostwach Świata, a w finale miał udział przy zwycięskiej bramce spotkania. Po zakończeniu meczu, otrzymał Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika turnieju, a także został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu finałowego. Robert Lewandowski wygrywając KMŚ z Bayernem Monachium dołączył tym samym do grona piłkarzy, którzy sięgnęli po wszystkie klubowe trofea.

Wymienione osiągnięcia są tylko potwierdzeniem jego znakomitych i coraz bardziej wszechstronnych umiejętności. Inni mogą brać przykład z jego profesjonalizmu. Nowy selekcjoner reprezentacji Polski, Portugalczyk Paulo Sousa, nazwał Lewandowskiego między innymi „wyjątkowym piłkarzem” i stwierdził, że jest dumą narodu.

Fot. Rufus (https://commons.wikimedia.org)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*