Dokładnie z tego dnia 100 lat temu

Przed nami, obchodzone każdego roku 7 maja, święto naszego uniwersytetu. Tym razem, tego dnia minie dokładnie 100 lat od inauguracji pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański.

Od roku 1955 uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W latach 1950-51 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego  przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).

Dla uczczenia tak dostojnej rocznicy, biorąc pod uwagę wspólny rodowód wymienionych uczelni, ich rektorzy, już w kwietniu 2017, powołali Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który przygotował bogaty program obchodów jubileuszowego roku 2018/19. Kulminacją tych obchodów będą uroczystości zaplanowane właśnie na 7 maja. Każda z nich jest nawiązaniem do wydarzeń dokładnie z tego dnia 100 lat temu.