Dom Seniora w centrum za trzy lata

Pół hektara gruntu w samym centrum Poznania wykupiono od miasta za blisko 40 mln złotych. Międzynarodowa firma Medi-system zapowiedziała stworzenie tam nowoczesnego centrum opieki nad seniorami. Była jedyną, która stanęła do przetargu. Jest ona już na terenie Śląska i Mazowsza, gdzie świadczy usługi opieki długoterminowej i rehabilitacji. Od roku większość udziałów firmy należy do francuskiej firmy Orpea.

W posiadaniu Medi-system znalazło się 11 budynków w obrębie ul. Szkolnej, Koziej i Podgórnej. Trwają konsultacje dotyczące wcześniejszego wyglądu obiektów. Inwestor nie tylko zapewnia, że plany mają dopasować się do okolicznej architektury, ale i przywrócą utracone podczas wojny detale. Największym budynkiem jest szpital im. Strusia. Znajdował się on kiedyś w jednej z najpiękniejszych kamienic Poznania, która została zniszczona w blisko 70%. Wcześniejsze próby odbudowy budynku z przyczyn finansowych zakończyły się na dużo prostszej formie. Kompleks obejmie również dawną willę Hipolita Cegielskiego czy też skrzydło klasztoru Karmelitanek.

Plany zagospodarowania terenu zostały złożone już do Urzędu Miasta Poznania. Zapowiadają utworzenie największego w Polsce, całodobowego Domu Seniora. Obok ma stanąć klinika rehabilitacyjna oraz apartamenty typu assisted living dla żyjących samotnie seniorów. Dodatkowo na narożniku ulic Podgórnej i Szkolnej  planowana jest budowa ogólnodostępnego hotelu, w którym mają mieścić się lokale usługowe i gastronomiczne. Dom Seniora, liczący 140 miejsc, ma być oddany do użytku w 2020 roku. Rok później ma ruszyć klinika mieszcząca 180 łóżek z pełnym zakresem rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej. Centrum miasta zapewni seniorom możliwość uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.

Fot. http://www.whitemad.pl/kilkanascie-budynkow-centrum-poznania-odzyska-swoj-blask-wsrod-nich-dawny-szpital-przy-szkolnej/