Dwie nasze planetoidy

Obie planetoidy, krążąc wokół Słońca, zbliżą się do siebie na niewielką odległość zaledwie trzy razy w obecnym stuleciu. Jedna z nich nazwana została „Lesicki”.

W roku stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, poznańscy astronomowie postanowili umieścić swoją Alma Mater po wsze czasy wśród gwiazd. Skontaktowali się z czeskimi kolegami, którzy mają na koncie odkrycia wielu planetoid – okruchów skalnych, krążących po orbitach wokół Słońca – prosząc o nazwanie jednej z nich nazwą związaną z UAM. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765. Ostateczna nazwa wybrana zostanie w drodze konkursu przez społeczność uniwersytetu. Głosować można pod linkiem: http://www.astro.amu.edu.pl/pl/linki/planetoida_dla_uam/

Ponadto Międzynarodowa Unia  Astronomiczna, nadała jednej z odkrytych planetoid  o numerze 82937 nazwę na cześć profesora Andrzeja Lesickiego, rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obiekt ten został odkryty 26 sierpnia 2001 przez astronomów z czeskiego obserwatorium w Ondrzejowie koło Pragi. Jako odkrywcy mieli oni prawo zaproponowania nazwy dla planetoidy.

Planetoida „Lesicki” krąży wokół Słońca w odległości 470 mln km. Odległość ta jest ponad trzy razy większa od promienia orbity Ziemi, dlatego rok trwa tam aż 5,5 roku. Obiekt o średnicy ok. 7 km, ma wydłużony kształt przypominający owoc kiwi i obraca się wokół własnej osi raz na 8 godzin – doba na planetoidzie jest trzy razy krótsza niż na Ziemi. Mimo braku zdjęć powierzchni planetoidy, z obserwacji światła odbijanego przez jej powierzchnię naukowcy domyślają się, że składa się ona z bardzo ciemnych, uwodnionych skał z domieszką substancji organicznych.

Natomiast planetoida 96765, która otrzyma uniwersytecką nazwę, to obiekt skalny o średnicy ok. 3 km, w kształcie przypominającym klasyczną, poznańską „pyrę”. Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Nie posiada ona atmosfery, a grawitacja jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby odlot na orbitę okołosłoneczną.

W czerwcu 2019 planetoida „Lesicki” znajduje się po drugiej stronie Słońca niż Ziemia, co powoduje, że widoczna jest na niebie w dzień, kiedy ginie w blasku naszej dziennej gwiazdy. Na jej obserwacje poczekać musimy jeszcze pół roku. W tym samym rejonie Układu Słonecznego przebywa też planetoida o numerze katalogowym 96765. Ciekawostką jest fakt, że obie planetoidy, krążąc wokół Słońca, zbliżą się do siebie na niewielką odległość zaledwie trzy razy w obecnym stuleciu.

Załączony obraz przedstawia tor ruchu planetoidy UAM w Układzie Słonecznym. Pośrodku zaznaczono Słońce, wokół niego orbity kolejnych planet wraz z planetoidą 96765. Położenia wszystkich obiektów odpowiadają dniu, w którym UAM skończył 100 lat.
Jak widać, planetoida znajduje się teraz daleko od Ziemi, prawie po drugiej stronie Słońca. (www.amu.edu.pl)

Fot. www.amu.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*