Dyplomata, dworzanin, bohater

Druga połowa listopada to w Bibliotece Raczyńskich tradycyjnie czas Spotkania z Arcydziełem, czyli okazja do podziwiania na żywo najcenniejszych zbiorów bibliotecznych.

Bohaterem kolejnego (już XXXI) będzie „Rejestr żup solnych bocheńskich” z 1512 roku, skryty w unikatowej oprawie kopertowej, ozdobionej super exlibrisem Andrzeja Kościeleckiego. Andrzej Kościelecki był postacią o bardzo interesującym życiorysie, dyplomatą, dworzaninem króla Jana Olbrachta, a potem Zygmunta Starego, który w zamian za działania znacznie poprawiające stan finansów Korony, obsypał go licznymi godnościami. Kościelecki nadzorował m. in. kopalnie soli w Bochni i Wieliczce, wsławił się także bohaterskim ugaszeniem pożaru w kopalni. Wydarzenie to stało się inspiracją obrazu Jana Matejki.

O „Rejestrze…” oraz wyjątkowej oprawie dzieła opowie Michał Muraszko (Wydział Historii UAM), badacz i znawca opraw zabytkowych. Zapraszamy na spotkanie na żywo, które odbędzie się dzisiaj o godzinie 18 w naszej czytelni (prosimy o zgłoszenie udziału na adres zapisy@bracz.edu.pl). Spotkanie będzie też transmitowane na Facebooku.

Mecenasem Spotkania z Arcydziełem jest PKO Bank Polski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*