Dziwne zachowanie

Od kilku dni pojawiają się informacje o zmianach w polu magnetycznym Ziemi – wskazują na to dane z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Naukowcom trudno jest wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Przewidują jednak potencjalne konsekwencje spodziewanej ewolucji.

O tym, że ziemskie bieguny magnetyczne nieustannie się poruszają, wiadomo nie od dziś. Zjawisko to zostało dokładnie przebadane, a dzięki wnikliwości naukowców i coraz lepszego sprzętu do prowadzenia badań, wiedza w tym zakresie jest coraz bardziej obszerna. Według najnowszych danych ESA, badacze zaobserwowali osłabienie pola magnetycznego Ziemi  od Afryki do Ameryki Południowej.

Obserwacje zwiastujące zamianę biegunów Ziemi niekoniecznie stanowią zagrożenie dla jej mieszkańców. Ewolucja może spowodować awarie statków kosmicznych oraz satelitów. „Wariować” mogą również kompasy i GPS, lecz to tylko możliwe skutki bez 100% pewności. Fakt pojawienia się zjawiska wywołał nie lada poruszenie, ponieważ przebiegunowanie Ziemi pojawia się średnio raz na 250 000 lat. Ostatnie takie zjawisko wystąpiło jeszcze dawniej, bo 780 000 lat temu.

Fot. ww.pixabay.com

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*