I oto mieliśmy okazję oglądać zaćmienie Księżyca oraz opozycję Marsa. Jest to niesamowite zjawisko, które nie występuje często. Ostatnie w roku 2015.
W nocy, z piątku na sobotę, 28/29 lipca 2018 byliśmy świadkami zaćmienia Księżyca. Wyjątkowego, ponieważ najdłuższego od 100 lat! Aby mogło ono nastąpić, Ziemia, Księżyc i Słońce musiały znaleźć się w odpowiednim ułożeniu. Oczywiście, oglądanie tego zjawiska ułatwiłaa luneta, bądź lornetka, ale wyjątkowy efekt było widać i gołym okiem.
Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem rzadszym niż zaćmienie Słońca. Austriacki uczony Theodor Oppolzer przeanalizował, że średnio na 3 zaćmienia przypadają 2 zaćmienia Słońca. Jednak tej nocy mogliśmy być świadkami nie tylko zaćmienia, wystąpiła także opozycja Marsa. Czerwona Planeta i Słońce znajdowały się po przeciwległej stronie Ziemi. W pewnym momencie Księżyc nabrał krwistoczerwonej barwy. Ten rzadki widok jest nazywany Krwawym Księżycem. Cały efekt trwał kilka godzin. Jednak najciekawszy i najbardziej wyrazisty moment był oczywiście krótszy, trwał ok. 1,5 godziny. Następne takie nietypowe zjawisko, również całkowite, wystąpi dopiero za ponad 100 lat – w roku 2123.
Dodaj komentarz