To miasto potrafi zaskoczyć

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego często pozostaje w cieniu osławionych Mazur, tymczasem malowniczym położeniem w niczym im nie ustępuje. Olsztyn, związany z naszym najsłynniejszym  astronomem Mikołajem Kopernikiem, potrafi zaskoczyć historycznymi zabytkami, mnóstwem zieleni z racji położenia na terenie Zielonych Płuc Polski, jak również jeziorami.

Miłośnicy patrzenia w niebo mogą zwiedzić olsztyńskie planetarium z interesującymi pokazami nieba, a także obserwatorium mieszczące się nieopodal w starej wieży ciśnień z ekspozycją zegarów, przyrządów astronomicznych, symulacją ziemskiego promieniowania, a także olbrzymim teleskopem na szczycie z widokiem na Słońce. Przesuwana kopuła umożliwia dostosowanie obserwacji do pory dnia. Trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki – oprócz zwiedzania z przewodnikiem pracowni  można zakupić bilety na nocny pokaz nieba. O tym, czy się odbędzie, decyduje z reguły dyżurny astronom.

Obok astronomicznych ciekawostek, można także wstąpić do niedawno wybudowanego Parku Centralnego, mieszczącego się w sąsiedztwie równie klimatycznego Zamku Kapituły Warmińskiej. Mieści się w nim siedziba Muzeum Warmii i Mazur z różnymi wystawami tematycznymi. Wielbiciele starówek znajdą także coś dla siebie – klasyczny rynek, otoczony kamienicami, sprawia niezwykłe wrażenie estetyczne.

Fot. Weronika Miksza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*