Enea Basket Poznań nie zwalnia tempa

Kolejny dobry weekend i bilans 8:0 dla EBP. Drugoligowe derby Poznania są nasze! Enea Basket Poznań pokonuje Pyrę Poznań!

U17 BM Stal II Ostrów Wlkp. – Enea Basket Junior I Poznań 31:141 /10:28, 5:39, 9:39, 10:35/

Zaczynamy weekend od wysokiego zwycięstwa. W spotkaniu drużyn U17 tym razem zmierzyły się druga drużyna BM Stal Ostrów Wielkopolski. z pierwszą drużyną Enea Basket Junior Poznań. Nasza przewaga w tym spotkaniu była zdecydowana we wszystkich kwartach i zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone. Ponownie popis strzelecki dał ostrowianin, ale reprezentujący nasz zespół, Kamil Długiewicz. Podobnie jak w spotkaniu z pierwszą drużyną Stali Ostrów zdobył dla barw Enei 33 punkty. Wyraźnie odpowiada jemu ta sala.

Dla Enei punkty zdobyli: K. Długiewicz 33, A. Najder 20, I. Baganc 20, K. Kaczyński 15, P. Mieloch 15, D. Grodzki 12, I. Mastalerz 11, M. Krzak 8, A. Krawiecki 7

U 17 MKK Gniezno – Enea Basket Junior I Poznań 72:110

Również w kolejnym meczu wyjazdowym drużyna U17 Enea Basket Poznań pokonuje tym razem rówieśników z MKK Gniezno, kontynuując serię zwycięstw. Podobnie jak w spotkaniu piątkowym, przewaga drużyny poznańskiej była niezagrożona, co przełożyło się na wyraźne zwycięstwo.

U16 Enea Basket Junior Poznań – UKKS Osieczna 165:37 /43:4, 46:10, 39:12, 40:11/

Zwycięstwa cieszą, ale w takim rozmiarze trochę martwią. Współczuję tym młodym zawodnikom z Osiecznej, bo jestem pewien, że ambicją nie ustępowali zawodnikom poznańskim, ale z drugiej strony dobrze, że jeszcze są chętni do uprawiania koszykówki w małych miejscowościach. Pod tym względem, nie odkrywam Ameryki, możliwości drużyn z miasta ponad 530- tysięcznego są nieporównywalnie większe, ale pamiętajmy, że perełki zdarzają się, i to wcale nie tak rzadko, wśród tych wydawałoby się skazanych „na pożarcie”   / Sieraków, Opalenica, Nowy Tomyś, gdzie liczba ludności waha się między 6-14,5 tysiąca/.

Dla Enei punkty zdobyli: O. Nowak 25, S. Buczkowski 24, J. Zaborowski 23, R. Pawlicki 20, B. Laube 18, M. Kajak 13, P. Bartkowiak 10, J. Kruszyński 10, D. Komisarek 8, R. Krajewski 8, I. Krajewski 6.

U 15 Enea Basket Piła – Enea Basket Junior Poznań 51:107

W rywalizacji dwóch zespołów „pod skrzydłami” tego samego sponsora wiadomo było, że zwycięży Enea, pytanie tylko która? Lepsza okazała się Enea poznańska. W meczu wyjazdowym pokonała zespół gospodarzy 107:51, co świadczy o większym zasobie energii, a to pewnie przełożyło się na wyższe umiejętności kadetów gości. Zawodnicy naszego zespołu, „zelektryzowani” udanymi występami innych drużyn Enei, chcieli, co zresztą im się udało, kontynuować tę zwycięską serię.                                          Punkty dla poznańskiej Enei zdobyli:  J. Zaborowski 26, P. Bartkowiak 20, R. Pawlicki 18, S. Buczkowski 14, M. Kajak 12, J. Kruszyński 8, B. Janowicz 5, R. Krajewski 4.

U14 Enea Basket Piła – Enea Basket Junior Poznań 61:75

Zmienne okresy gry w wykonaniu zespołu poznańskiej Enei były wystarczające, aby w pierwszym swoim meczu drużyna T. Cichockiego zanotowała drugie zwycięstwo w podwójnej rywalizacji zespołów Enei: pilskiej i poznańskiej. Punkty dla poznańskiej Enei zdobyli: W. Plewiński 26, J. Pyszczorski 14, W. Serafinowski 10, A. Kruszyński 8, J. Koper 6, M. Flieger 4, M. Kordus 4, T. Nadolski 3.

U13 BM Stal Ostrów Wlkp. – Enea Basket Junior Poznań 72:101

Bardzo dobry początek meczu i początek jego drugiej połowy pozwalał kontrolować grę przez zespół prowadzony przez A. Piechowiaka. Uzyskana przewaga była wystarczająca, by odnieść wyraźne zwycięstwo. Najwięcej punktów dla zespołu Enei zdobyli: B. Janowicz 42 oraz M. Flieger 20.

U12 Enea Basket Junior Poznań – UKS Olimpijczyk Ostrów Wlkp. 51:43

Dlaczego moja drużyna miałaby być gorsza, pomyślała zapewne trenerka Marta Kowalska i tą myśl wpoiła swoim podopiecznym, którzy skutecznie zrealizowali ją na boisku. Najwięcej punktów dla Enei zdobyli: A. Walków 18, M. Goliwąs 16 i J. Stolarz 8.

Enea Basket Poznań – MKK Pyra Szkoła Gortata – Seniorzy 100:67 /20:20, 27:14, 32:18, 21:15/

Jak wszystkie derby, niezależnie od klasy rozgrywkowej, tak i te oglądał komplet widzów. Zaczyna się mecz. Rzut sędziowski wygrywa Enea i pierwsze punkty w tym meczu zdobywa M. Wielechowski, po przechwycie i podaniu D. Bręka. Goście odpowiadają celną trójką R. Jańczyka i wychodzą na prowadzenie 3:2. Po następnych dwóch nieudanych akcjach, po jednej z każdej strony, faulowany  D. Bręk zdobywa 2 punkty z rzutów osobistych /4:3/. Udana akcja zawodnika Pyry P. Klimaszewskiego wyprowadza ten zespół na prowadzenie /5:4/. Do 7. minuty zmienia się prowadzenie 4-krotnie. W kolejnej minucie drużyna gospodarzy zdobywa 4 punkty i prowadzi 10:7. Ponownie prowadzenie gospodarzy zmniejsza P. Klimaszewski, ale celny rzut J. Simona przywraca 3-punktowe prowadzenie. Teraz zespoły zdobywają punkty naprzemiennie, ale lepsi w tej wymianie są zawodnicy gości, którzy w 2’09’’ wychodzą na 2-punktowe prowadzenie. Dwa celne rzuty graczy Enei i trzy celne rzuty osobiste zawodników Pyry pozwalają zakończyć tą kwartę remisem 20:20.

Druga kwarta jest zdecydowanie lepsza w wykonaniu zespołu Enei, który w ciągu 2,5 minuty powiększa prowadzenie do 11 punktów /31:20/. Taka przewaga, z małymi wahaniami wyniku, utrzymuje się prawie do końca kwarty, gdy D. Bręk celnym rzutem za 3 punkty zwiększa prowadzenie Enei do 13 punktów. Pierwsza połowa kończy się wynikiem 47:34. Po przerwie nie zmienia się obraz gry, a zawodnicy gospodarzy dalej przeważają, by na koniec 3. kwarty powiększyć prowadzenie do 27 punktów. Taka różnica będzie trudna do odrobienia przez zespół Pyry, ale w sporcie nie takie przypadki są notowane. Pierwsze punkty w 4. kwarcie notuje Pyra, za sprawą jej lidera M. Fliegera. Jednak nadal utrzymuje się duża przewaga gospodarzy. Coraz częściej na boisku pojawiają się zawodnicy rezerwowi, oczywiście, w otoczeniu doświadczonych kolegów. Ostatecznie derby poznańskie kończą się zwycięstwem Enei, która w tym meczu była lepsza.

Tradycyjnie poprosiliśmy o komentarz trenera Przemysława Szurka: „Rozegraliśmy bardzo dobre spotkanie szczególnie w defensywie, która z kolei mocno przełożyła się na atak. Bardzo cieszy wkład ofensywny zawodników wchodzących z ławki, którzy zdobyli 35 punktów. Duże ukłony dla naszego kapitana Dawida Bręka, który w tym meczu pokazał, jakiego kalibru jest zawodnikiem. Jedyne czego mogę żałować, to tego, że nie mogliśmy gościć wszystkich chętnych kibiców na meczu, ale mam nadzieję, że w przyszłości im to wynagrodzimy”
Punkty zdobyli: dla Enei – D. Bręk 26, 6×3, J. Nowicki 13, 1×3, J. Simon 11, 14 zb., M. Wielechowski 11, 1×3, P. Stankowski 10, 6 zb. M. Puchalski 9, 2×3, J. Fiszer 7, 1×3, I. Maćkowiak 4, 1×3, 6 zb., I Urban 4, J. Andrzejewski 3, 6 zb., O. Szczepański 2; dla Pyry: M. Flieger 30, 3×3, 5 zb., P. Klimaszewski 14, 9 zb., A. Adamczak 9, 1×3, P. Szymański 6, 1×3,  R. Jańczyk 5, 1×3, M. Włodarczyk 2, M. Rau 1.