Japończyk nie dał rady

Roger Federer, 17-krotny zwycięzca  wielkoszlemowy, w mistrzowskim stylu awansował do 4 rundy Australian Open. Były lider rankingu bez większych kłopotów pokonał rozstawionego z dziesiątką Czecha Tomasa Berdycha, który miał być faworytem, w trzech setach 2:6, 4:6, 4:6. Mecz był tego dnia zaplanowany jako ostatni. Według organizatorów,  miał być najciekawszy w tej fazie turnieju. Okazało się jednak, że przebiegał pod dyktando Szwajcara oraz trwał zaledwie półtorej godziny.

Była to już 23 konfrontacja obu tenisistów, siedemnaście razy lepszy był Roger. Poprzednio spotkali się oni w ćwierćfinale ubiegłorocznej edycji zmagań w Melbourne, zwyciężył Federer bez straty seta.Triumfator meczu wrócił do gry po bardzo długiej przerwie. W ubiegłym roku zmagał się z urazem kolana. Na szczęście, wyleczył go i wrócił na kort po ponad 180 dniach nieobecności. Do Australian Open przystępuje rozstawiony dopiero z numerem 17.
Następnym rywalem starego mistrza był rozstawiony z numerem 5 Japończyk Kei Nishikori. Była to 7. konfrontacja zawodników. I tym razem lepszy okazał się R. Federer, wygrał 3:2.