Tak samo ważna, jak bohater

Premiera Fausta w reżyserii Karoliny Sofulak w Teatrze Wielkim w Poznaniu już jutro. Dzisiaj natomiast  debata „Kim byłby Faust bez Małgorzaty? O feminizmie w operze.”

Rozpocznie się ona  o godz. 17   w Sali im. Wojciecha Drabowicza. Poprowadzi ją dr Agata Siwiak z Instytutu Teatru i Sztuki Mediów UAM w Poznaniu. Udział  wezmą: K. Sofulak – absolwentka Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych Europy Zachodniej na Uniwersytecie Warszawskim oraz międzywydziałowego kierunku reżyseria opery i teatru muzycznego w PWST im. Ludwika Solskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako asystent reżysera współpracowała z Mariuszem Trelińskim, Davidem Aldenem, Christopherem Aldenem, Keithem Warnerem, Phyllidą Lloyd oraz Krzysztofem Warlikowskim. Reżyserowała dla Brighton Early Music Festival i London Festival of Baroque Music. W 2017 przygotowała entuzjastycznie przyjętą „Rycerskość wieśniaczą” Mascagniego dla Opera North. W 2018 roku została laureatką nagrody European Opera Directing Prize, nagrodzona koncepcja reżyserska „Manon Lescaut” zostanie zaprezentowana na scenie Opera Holland Park w czerwcu 2019. Wybitny reżyser operowy Marek Weiss –  były dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu, autor książki „Boskie życie”, oraz Bartosz Żurawiecki krytyk filmowy.

W dziele Charlesa Gounoda, Małgorzata jest postacią tak samo ważną, jak tytułowy bohater.  Będzie to punkt wyjścia w dyskusji o roli kobiet w operze – zarówno bohaterek, jak i realizatorek – a także ich miejscu na scenie i poza nią. „Kim byłby Faust bez Małgorzaty? O feminizmie w operze” potrwa około dwóch godzin.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*