Głos sprzeciwu

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  poinformowała o zawetowaniu przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy przygotowanej przez Zjednoczoną Prawicę o działach administracji rządowej. Jego wątpliwości dotyczyły kilku zasadniczych kwestii.

„Biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo. Odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. W czasie prac parlamentarnych nad przedmiotową ustawą nie padły argumenty w dostateczny sposób przemawiające za proponowaną zmianą”- twierdzi prezydent.

Głos sprzeciwu głowy państwa dotyczy również zmiany w ustawie o służbie cywilnej, której dotyczy nowelizacja. Miałaby ona przewidywać włączenie do korpusu służby cywilnej osób, które zajmują stanowiska podsekretarzy stanu w administracji rządowej. Naturalną konsekwencją tego byłoby podniesienie pensji tych urzędników. Zdecydowanie nie podoba się to prezydentowi: „Podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu stanowić będzie wyraźne odstępstwo od wcześniejszych, podjętych właśnie w czasie walki z COVID-19, decyzji ustawodawcy dotyczących wynagrodzeń urzędników państwowych”.

          Wniosek o ponowne rozpatrzenie ustawy najbardziej zdziwił członków partii rządzącej, którzy zapewne nie oczekiwali takiego obrotu spraw. Zdecydowali się oni szybko zadziałać i w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie nowelizacji ustawy, o czym poinformował sekretarz stanu w KPRP,  rzecznik prezydenta, Bartłomiej Spychalski.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*