Grand Prix dla zespołu „Rondo”

Wonderful! – tak przewodniczący jury prof. Raul Talmar określił poziom prezentowany przez uczestników tegorocznej edycji Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza.

W konkursie wzięło udział sześć najlepszych chórów w Polsce – zwycięzców największych polskich festiwali i konkursów chóralnych. Jury zdecydowało, że nagrodę główną – Grand Prix – 25 000 zł oraz przechodnią statuetkę otrzyma Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny (na zdjęciu). Dodatkowo uhonorowano wyróżnieniami w wysokości 3000 zł Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich oraz Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku „Schola Cantorum Bialostociensis” pod dyrekcją Anny Olszewskiej, ten chór otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu poznańskiego kompozytora (za utwór „Sobótka” Marka Raczyńskiego).  Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr prof. Dariusza Dyczewskiego otrzymał Chór Dziewczęcy „Kosy” z Poznania pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak za „kulturę brzmienia i duchowy wymiar prezentacji artystycznej”.

Koncert finałowy zwieńczył trwające trzy dni święto muzyki chóralnej, w którym uczestniczyło 35 zespołów, w tym obchodzące swe jubileusze Affabre Concinui oraz Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Organizatorzy – Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Fundacja „Chór Stuligrosza – Poznańskie Słowiki” – przygotowali także wiele warsztatów i koncertów w całym mieście, w których uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Fot. Projekt Hamak