Groznawstwo – studia trzyletnie

Już od października na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej powstanie nowy kierunek o nazwie „groznawstwo”. Ma być on poświęcony głównie grom wideo, ale nie tylko. W planach jest stworzenie szerszej wizji badawczo-dydaktycznej.

            Groznastwo zaplanowano jako studia trzyletnie, kończące się otrzymaniem tytułu licencjata. W pierwszym roku funkcjonowania kierunku przewidziano przyjęcie zaledwie trzydziestu kandydatów. Celem utworzenia, pierwszego takiego w Polsce, kierunku jest skupienie w Poznaniu ekspertów w tej dziedzinie oraz umożliwienie stolicy Wielkopolski pozostania swego rodzaju centrum gier. Władze Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM zdecydowały się na utworzenie tego kierunku, ponieważ odkryły lukę na rynku gier wideo. Pomimo rosnącego zainteresowania tym tematem, brakuje ekspertów.  Gry wideo są dziedziną wielowymiarową, zatem elementów do analizy naukowej, z pewnością, nie zabraknie. Można przyjrzeć się chociażby: architekturze programistycznej, sposobom dystrybucji i marketingu, tworzeniu animacji, pisaniu scenariuszy, tworzeniu muzyki.

Powiązanym pomysłem z nowym kierunkiem jest projekt stworzenia nowoczesnej sali multimedialnej. Ma ona powstać w ramach inicjatywy „Kino za Rogiem” Grzegorza Molewskiego, który założył już kilka podobnych ośrodków w całej Polsce. Pomieszczenie spełniające funkcje kina oraz sali dydaktycznej ma powstać w gmachu Collegium Maius (na zdjęciu). Nowoczesne wyposażenie ma umożliwić organizację pokazów filmowych, spotkań online, prelekcji, a także zajęć z e-sportu.

Grafika: https://commons.wikimedia.org/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*