„… i będziemy zawsze pamiętać”

W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu. 

„Wielka strata dla nas i dla polsko–izraelskich relacji” – napisał Prezydent Andrzej Duda na Twitterze:

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko–izraelskich relacji. R.I.P.

W liście na dzisiejsze uroczystości pogrzebowe, A. Duda pisze m. in.: W imieniu mojego narodu dziękuję za wszystko, co Profesor Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni, dialogu i współpracy. Łącząc się z Państwem, zgromadzonymi na uroczystościach pogrzebowych w Jerozolimie, gdzie w styczniu 2017 roku miałem zaszczyt i radość uhonorować Go najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego, składam Mu hołd i oddaję cześć Jego wielkim zasługom. Jestem przekonany, że zarówno wśród Izraelczyków, jak i Polaków pozostaną po Nim dobre, serdeczne wspomnienia, szacunek i wdzięczność.

Ekscelencjo, Drogi Panie Profesorze, dziękuję za Pańską odwagę i życzliwość, otwartość i szczerość, uczciwość i wierność prawdzie. Dziękuję za możliwość osobistego spotkania i rozmowy z Panem. Dziękuję za Pańskie publikacje i gesty symboliczne, które śledziliśmy uważnie i będziemy zawsze pamiętać. (www.prezydent.pl)

Szewach Weiss został pochowany na cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie, w kwaterze najważniejszych izraelskich przywódców.

Fot. www.prezydent.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*