Im dłużej, tym więcej

Powszechnie wiadomo, że wysokość emerytury zależy od lat pracy. Seniorzy, którzy  w zawodzie spędzili większość swojego życia, dziś cieszą się stosunkowo wysokim świadczeniem.

Rzecz jasna, tego samego nie mogą powiedzieć osoby, które przepracowały jedynie… kilkadziesiąt dni. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie najniższą emeryturę w Polsce otrzymuje mieszkanka Biłgoraja – co miesiąc na jej konto wpływają 2 grosze. W Poznaniu mieszka kobieta, która przepracowała łącznie 20 dni, a na emeryturę przeszła w wieku 60 lat i 5 miesięcy, miesięcznie otrzymuje 28 groszy.

W tym zestawieniu podaje się  także najwyższe stawki emerytur. I tak, najbogatszy senior z Poznania otrzymuje  z ZUS 14,6 tys. złotych za ponad 50-letni staż pracy. Na emeryturę przeszedł w wieku 78 lat. Jednak wcale nie jest to najwyższe świadczenie w skali kraju. Takowe otrzymuje mieszkaniec Warszawy, na którego konto po 57 latach pracy, co miesiąc wpływają 23,3 tys. złotych. O około 100 złotych mniej otrzymuje co miesiąc kobieta z Bydgoszczy, która pracowała 61 lat.

Warto pamiętać, że nie są to stawki przeciętne. Aż 333 tys. seniorów w Polsce musi przeżyć miesiąc za 1200 złotych lub mniej. W ciągu roku przybyło 50 tys. takich emerytów.

Fot. www.pixabay.com

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*