Iskra na proch

Świat obiegła wieść o kolejnej kontrowersyjnej decyzji Donalda Trumpa. Tym razem ogłosił on, że siedziba ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Izraelu zostanie przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy. Była to jedna z jego obietnic wyborczych i, jak sam stwierdził, “uznanie rzeczywistości, zarówno historycznej, jak i współczesnej”. Tym samym podkreślił  decyzję USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Nie bez przyczyny jednak większość ambasad znajduje się w Tel Awiwie. Spór o Jerozolimę jest jednym z powodów konfliktu izraelsko- palestyńskiego. Nie ma więc dziwnego w tym, że decyzja Trumpa spotkała się ze sprzeciwem przywódcy Autonomii Palestyńskiej, który zaapelował m. in. do papieża Franciszka, aby nie dopuścić do wprowadzenia jej w życie. Krytyki w tej sprawie nie szczędziło też wielu przywódców arabskich, w tym król Arabii Saudyjskiej.

Decyzja D. Trumpa może wzbudzić gniew muzułmanów na całym świecie, a z Jerozolimy ponownie uczynić pole walk na tle religijnym i narodowościowym.

Fot. https://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-image-jerusalem-image15345246

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*