Istniejące, spodziewane zjawiska i procesy

W dniach 6-7 lutego br. w Collegium Polonicum w Słubicach już po raz dwudziesty odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Europa XXI wieku”.  Jej temat: „Przyszłość Europy i Unii Europejskiej w obliczu starych i nowych wyzwań”.

Organizatorami konferencji są Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Collegium Polonicum w Słubicach. W  jej obradach weźmie udział około 300 uczestników m. in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Cypru, Czech, Słowacji, Turcji, Rosji, Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi i Szwecji. Są to naukowcy reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, dziennikarze, politycy oraz  zainteresowani problemami Unii Europejskiej i jej relacjami z bliższym, także dalszym otoczeniem, w jakim ona działa.

„Konferencja będzie płaszczyzną prezentacji wyników badań naukowych na temat współczesnych problemów starego kontynentu, w tym przede wszystkim istniejących i spodziewanych zjawisk i procesów determinujących dalszy jego rozwój” – podkreśla prof. Magdalena Musiał-Karg, prodziekan Wydziału Nauk

Językiem konferencji jest język polski. Wystąpienia referentów oraz dyskusja podczas sesji plenarnej będą tłumaczone symultanicznie na języki angielski i rosyjski. Program konferencji znajduje się na stronie: http://europa21.edu.pl/