Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Do kibiców dotarła ostatnio sensacyjna wiadomość. Wszystko za sprawą decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zgodnie z nią, jamajska sztafeta 4×100 m musi oddać złote medale, które zdobyła w Pekinie.

Jej uczestnicy to: Usain Bolt, Michael Frater, Asafa Powell i Nesta Carter. Ten ostatni jest sprawcą całego zamieszania. U niego właśnie wykryto niedozwoloną substancję – stymulant metyloheksanaminy. – Podjęliśmy decyzję o dyskwalifikacji jamajskiej sztafety. Medale i wszelkie inne wiążące się z tytułem nagrody muszą zostać przez jej członków jak najszybciej zwrócone – czytamy w oficjalnym oświadczeniu MKOl.

Decyzja wydaje się być bardzo surowa. Przepisy odnośnie stosowania dopingu nie są sprecyzowane. Po pierwsze substancja, o której mowa, nie jest do końca sklasyfikowana jako niedozwolona. Po drugie wymiar kary mógł być o wiele łagodniejszy. Mowa tu np. o 2-letniej dyskwalifikacji dla zawodnika bez zabierania medalu czy jedynie ostrzeżeniu. Mimo to, komitet nie okazał litości. Dla niektórych zaskakujący jest fakt, iż tak surowo ukarano pozostałych sportowców. Jest to szczególnie dotkliwe dla Bolta, który kilka miesięcy temu cieszył się ze zdobycia tzw.  triple-triple. Oznacza to komplet trzech sprinterskich tytułów w trzech kolejnych edycjach igrzysk – na 100 i 200 metrów oraz w sztafecie 4×100 metrów.

Fot. www.wikipedia.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*