Jesienią trafi do ONZ i KE

Manifest #OnlyOneEarth może podpisać każdy, komu leży na sercu dobro naszej planety. Jest on dostępny na stronie www.DlaPlanety.pl w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Jesienią zostanie wysłany do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej.

W czasie, gdy z wielkim niepokojem obserwujemy ciągłe podążanie w kierunku katastrofy klimatycznej i środowiskowej, wojna w Ukrainie dodatkowo uświadamia nam, jak kruche są podstawy naszego życia oraz jak realna jest możliwość niewyobrażalnych tragedii i cierpienia. Świadomość zagrożeń jest tym dotkliwsza, że zapowiadane konsekwencje zmiany klimatu mogą w najbliższych latach znacząco zwiększyć ryzyko nasilenia się konfliktów zbrojnych, niszcząc całe ekosystemy, materialny i niematerialny dorobek ludzkości, istniejące więzi społeczne i tak niezbędne relacje człowieka z naturą.

– Manifest #OnlyOneEarth dotyczy każdego z nas, to głos ludzi apelujących o rozsądek i podjęcie natychmiastowych działań dla planety – naszego wspólnego domu, w którym pragniemy pokoju, stabilności oraz zdrowego środowiska, niezbędnych do zapewnienia godnego życia człowieka – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Walka o klimat jest nierozerwalnie związana z walką o pokój, dlatego zachęcam wszystkich do podpisania się pod Manifestem #OnlyOneEarth. Mamy tylko jedną planetę – dla nas wszystkich – podsumowuje Patrycja Adamska, dyrektor programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Treść Manifestu została uroczyście odczytana przez aktorkę Magdalenę Popławską 3 czerwca 2022 podczas Konferencji w Łazienkach Królewskich, zorganizowanej przez  UNEP/GRID Warszawa. Zainaugurowała ona kampanię „Only One Earth” z okazji Światowego Dnia Środowiska (WED) oraz 50-lecia powołania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Enviroment Programme/UNEP), podczas historycznej konferencji w Sztokholmie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*