Kalendarz pęka w szwach

Z okazji  jubileuszu  190-lecia  w maju Biblioteka Raczyńskich zaprasza  na  spotkania autorskie, prezentujące różne gatunki literackie.  Rozmawiać będziemy o literaturze obyczajowej, fantastyce, reportażu, kryminalne i poezji. Naszymi gośćmi będą m.in. Ałbena Grabowska, Monika Sznajderman,  Katarzyna Zyskowska, Jakub Ćwiek i Andrzej Poniedzielski.

Pokażemy też biblioteczne skarby, czyli na co dzień przechowywane w zbiorach specjalnych szesnastowieczne polonika: m. in.  traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ostatnie dzieło Mikołaja Reja i debiut poetycko-translatorski Mikołaja Kopernika. Nie zabraknie spotkań z literaturą dla dzieci. Na młodych czytelników czeka spektakl „Pchła Szachrajka”, a także warsztaty literackie, plastyczne, konstrukcyjne i przyrodnicze. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów, rozmów o książkach i wspólnego świętowania urodzin instytucji, która od 190 lat pozwala cieszyć się pięknem i różnorodnością literatury. Najbliższe wydarzenia:

7 maja (wtorek), godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23). Spotkanie z Andrzejem Poniedzielskim.

Poeta, tekściarz, satyryk, konferansjer, aktor, Mistrz mowy Polskiej…  Po prostu: Andrzej Poniedzielski. Spotkanie z tym obdarzonym wieloma talentami, inteligencją i niepowtarzalnym dowcipem artystą będzie okazją do usłyszenia kilku jego piosenek, a także wielu fraz, które nie tylko bawią, ale i dostarczają tematów do refleksji.

 8 maja (środa), godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23). Wernisaż wystawy „Polonica XVI wieku w Bibliotece Raczyńskich”

Na wystawie zaprezentujemy cenne XVI-wieczne  druki i dokumenty ze zborów specjalnych Biblioteki  Raczyńskich. Wśród nich znajdą się m. in.: „Biblia Leopolity”, czyli pierwszy drukowany przekład całej Biblii na język polski, traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego „De republica emendanda” („O naprawie Rzeczypospolitej”), ostatnie dzieło Mikołaja Reja „Zwierciadło”, a także debiut literacko-translatorski Mikołaja Kopernika, który przetłumaczył z greki na łacinę dzieło Teofilakta Symokatty „Epistolae morales, rurales et amatorie interpretatione latina”. Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład o polskiej książce XVI-wiecznej.

 9 maja (czwartek), godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23). Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem.

Fantastyka, horror, kryminał. Jeśli dodamy do tego humor oraz wiele nawiązań do popkultury będziemy mogli krótko scharakteryzować twórczość Jakuba Ćwieka. Autor, na kilka dni przed premierą najnowszej powieści „Szwindel”, spotka się z czytelnikami, by opowiedzieć o swojej pracy literackiej. Spotkanie poprowadzi Rafał Kochanowicz.

 10 maja (piątek), godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23). CZY TA PANI CZYTA: Spotkanie z Ałbeną Grabowską.

 Ałbena Grabowska z wykształcenia jest lekarką, specjalizującą się w neurologii i epileptologii, w 2011 roku zadebiutowała jako pisarka książką „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Jest autorką powieści i kryminałów. Jej najbardziej znana saga „Stulecie Winnych”, opowiadająca o losach rodziny Winnych na tle historii Polski, stałą się kanwą serialu telewizyjnego.  Spotkanie poprowadzi Magda Sobczak. Współorganizator: Wydawnictwo Marginesy

 11 maja (sobota), godz. 10.00 i godz. 14.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23). Oprowadzanie po Bibliotece Raczyńskich.

Wszystkich chętnych, chcących poznać lepiej wnętrza  Biblioteki Raczyńskich oraz jej historię zapraszamy na oprowadzanie po budynku, który kryje wiele tajemnic.  Zwiedzenie zostanie też wzbogacone o pokaz  sprzętów, które pomagają czytelnikom z dysfunkcjami korzystać ze zbiorów,  będzie można np. zobaczyć powiększalnik i autolektora.

 11 maja (sobota), godz. 11.00. Biblioteka dla dzieci, Al. Marcinkowskiego 23. Rodzinne czytanie: „Pchła Szachrajka”

„Chcecie bajki? Oto bajka!” tak zaczyna się jedna z najbardziej znanych opowieści Jana Brzechwy. Historię szachrajstw pewnej pchły, która m.in. wyjadała krem z rurek i uczyła języka pchlego, przedstawią aktorzy asz.teatru.

 11 maja (sobota), godz. 12.00. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (wejście od strony Al. Marcinkowskiego 23). 3TATY, 4 ŻYWIOŁY:  Z poradnika młodego zielarza.

Maj jest miesiącem bibliotek i kwiatów. O ogrodach, ziołach i pracy z nimi opowie Łukasz Skop, autor książki „Zrób ten zielnik” i bloga „bez-ogródek”. Podczas spotkania dowiemy się, jak rozpocząć swoją ogrodniczą przygodę oraz jakie niespodzianki czekają na ogrodników i zielarzy. Spotkanie poprowadzi Jarosław Borowiec.

 11 maja (sobota), godz. 12.00. Filia Naramowicka, ul. Rubież 14a/37. „Tajemnica biblioteki”. Literacka gra terenowa.

W Filii Naramowickiej spotkamy się wokół książki Martina Widmarka i Heleny Willis pt. „Tajemnica biblioteki”. Poznamy zawód detektywa, jego ekwipunek, a następnie wyruszymy na spacer po bibliotece według wskazówek ukrytych w tajemniczych kopertach. Spotkanie dla dzieci w wieku 5-10 lat, obowiązują zapisy w filii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*