Kobiety i sztuka

Wizerunek artystek jako narzędzie subwersji to temat spotkania w ramach cyklu „Dialogowanie historyków sztuki z artystami”. Gościem będzie Iwona Demko z Wydziału Rzeźby ASP Kraków, a  prowadzącą Agata Jakubowska z Instytutu Historii Sztuki UAM. Kiedy i gdzie? Dzisiaj o godzinie 18 w Galerii Miejskiej Arsenał.

Cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów stanowi punkt wyjścia do rozmowy o sztuce, w której istotną rolę odgrywa skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce. To dialogowanie historyków sztuki i artystów nawiązuje do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał.

Tym razem kobiety będą rozmawiać na temat tego, w jaki sposób i w jakim celu artystki kształtują swój wizerunek. Szczególną uwagę zwrócą na postawy i działania, w których wizerunek pełni funkcję krytyczną wobec społecznych oczekiwań formułowanych przez różnych uczestników życia społecznego i świata sztuki. Iwona Demko jest nie tylko artystką, ale znaną z wypowiedzi feministką. Pisze o sobie: „jestem artystką waginistką, rzeźbiarką, feministką, misjonarką artystyczną, różową owcą Wydziału Rzeźby krakowskiego ASP”. Jej prace to m. in. Kaplica Waginy, Euro 2012,  Barmanka bez znajomości języka do pracy w Belgii. Jej twórczość prezentowano m. in. w Berlinie, Budapeszcie, New Delhi, Poznaniu, Krakowie.

Opublikowany przez artystkę w kwietniu 2018  manifest na Instagramie „Mogę się rozebrać, jeśli to będzie częścią rewolucji” będzie na pewno jednym z ważnych tematów do poruszenia podczas spotkania. Demko pisze w poście, że „mimo wielu lat działań feministycznych, nadal nie potrafimy patrzeć inaczej, niż z perspektywy mężczyzny”.

Ilustracja: http://www.arsenal.art.pl

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*