Marcin Oleksy odebrał puchar. Gratulacje!

To się dzieje naprawdę! Amp futbolista Warty Poznań, Marcin Oleksy zdobył Nagrodę Puskasa, którą FIFA przyznaje autorowi najładniejszego gola roku. Reprezentant Polski odebrał trofeum podczas poniedziałkowej gali w Paryżu, a brawo bili mu m. in. obecni na sali Kylian Mbappe i Leo Messi.

To, że zawodnik „Zielonych” pojedzie do stolicy Francji, stało się jasne kilkanaście dni temu. Bramka zdobyta przez Marcina Oleksego znalazła się bowiem w finałowej trójce głosowania kibiców z całego świata. A warto przypomnieć, że nominowane były też gole największych gwiazd współczesnego futbolu, z Kylianem Mbappe na czele. Fani wybrali efektowny strzał „nożycami” Marcina Oleksego z meczu Warty Poznań ze Stalą Rzeszów, a także trafienia Brazylijczyka Richarlisona (pojedynek z Serbią na mundialu w Katarze) i Francuza Dimitria Payeta (dla Olympique Marsylia w starciu z PAOK Saloniki).

O przyznaniu nagrody jednemu z trzech finalistów decydowali eksperci FIFA. Marcin Oleksy odebrał puchar w poniedziałkowy wieczór podczas uroczystej gali The Best FIFA Football Awards w Paryżu. Zawodnik Warty Poznań i reprezentacji Polski w amp futbolu jest pierwszym przedstawicielem piłki nożnej dla osób po amputacjach lub z niedowładem kończyn wyróżnionym w ten sposób.

Miło was widzieć – powiedział Marcin Oleksy na scenie, a trofeum wręczał mu m. in. Alessandro del Piero. – Ciężko mi było nawet pomarzyć o takiej nagrodzie, a dziś odbieram ją za najładniejszą bramkę roku. Dedykuję to trofeum Ewelinie, Tomkowi i Tosi. Dzięki nim wstałem po wypadku, podniosłem się, jestem w tym miejscu i strzelam bramki. Dziękuję całemu środowisku amp futbolistów, bo dzięki wam możemy się spełniać. Dziękuję wam bardzo!

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ustanowiła Nagrodę Puskasa w 2009 roku, dla upamiętnienia byłego, znakomitego reprezentanta Węgier i piłkarza Honvedu Budapeszt oraz Realu Madryt, Ferenca Puskasa, którego kariera przypadła na lata 40., 50. i 60. XX wieku. Trofeum jest przyznawane autorom lub autorkom najładniejszej bramki zdobytej na boiskach piłkarskich w danym roku kalendarzowym. W poprzednich latach nagrodę odbierali m.in. Christiano Ronaldo, Neymar, Zlatan Ibrahimović, Olivier Giroud czy Mohamed Salah.

https://wartapoznan.pl/index.php/2023/02/27/marcin-oleksy-z-warty-poznan-z-nagroda-puskasa-od-fifa/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*