My, młodzi, nie możemy zapominać

Obywatelki i Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego – tymi słowami 13 grudnia 1981 gen. Wojciech Jaruzelski rozpoczął wystąpienie.

37 lat temu na terytorium całego państwa władza komunistyczna wprowadziła stan wojenny. My, młodzi, nie uczestniczyliśmy w tych wydarzeniach, wtedy nie było nas jeszcze na świecie. Jednak fakt ten nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania. Powinniśmy głosić prawdę o tych tragicznych dniach. Wiele osób jeszcze dzisiaj dyskutuje na temat zasadności wprowadzenia stanu wojennego. Jest nadal bardzo dużo ludzi, którzy twierdzą, że działanie to było wymagane, wręcz bardzo potrzebne, ponieważ broniło  Polskę przed najazdem z zewnątrz. Tym samym we wprowadzeniu staniu wojennego nie widzą nic złego.

Nie pozwólmy, aby to właśnie ci ludzie wybielali historię PRL. Są to przede wszystkim działacze milicji, ZOMO, SB, ówcześni rządzący. To właśnie oni powinni ponieść konsekwencje swoich czynów wymierzonych przeciwko Polakom. W rzeczywistości doczekali się spokojnej starości i żyją na garnuszku państwa. Jest dla mnie nie do pomyślenia, że ludzie, którzy mordowali swoich rodaków, że oprawcy dostawali przez ponad 30 lat blisko cztery, a nawet pięć razy większą emeryturę od ofiar.

My, młodzi, nie możemy zapominać o tak ważnym wydarzeniu w historii Polski, jakim był stan wojenny. Pamiętajmy o ofiarach tego czasu i czcijmy tych, którzy podjęli wtedy walkę.

Autor jest uczniem  klasy IIIc Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, który współpracuje z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Fot. http://Polska1918-89.pl