Na tapecie – formalny i urzędowy

„Wdrożenie procedury inicjacji swobodnego strumienia pojazdów mechanicznych na ukompletnionym odcinku przeprawy mostowej w ciągu drogi krajowej numer…” –  kto z nas nie spotkał się z takim urzędniczym zapisem?

Mając w pamięci plebiscyt „By najmniej błędów w polszczyźnie” oraz dzień języka ojczystego, który będziemy obchodzić 21 lutego, zapraszamy ponownie do zastanowienia się nad polszczyzną. Tym razem na tapetę bierzemy język formalny i urzędowy.

„Bezsprzecznie nadrzędnym celem komunikacji między urzędem a obywatelem musi być POROZUMIENIE. Jak jednakże się porozumieć, gdy pracownicy różnych instytucji mówią do ludzi, bezpośrednio lub za pośrednictwem mediów, w sposób bardzo skomplikowany? Harmonijna komunikacja oficjalna jest niezwykle ważnym dobrem ogólnonarodowym” pisze  prof. Jarosław Liberek, językoznawca z UAM, który od lat  uczy urzędników prostego języka. Cały tekst jego autorstwa, wprowadzający do tematu formalizów,  do przeczytania na stronie:  http://www.bracz.edu.pl/event/podjeto-stosowne-decyzje-w-przedmiotowej-sprawie-o-formalizmach-w-jezyku-polskim

Zapraszamy zatem, by razem z nami poszukać najdziwniejszych, najbardziej drażniących lub po prostu zabawnych formalizmów i urzędyzmów. Na propozycje czekamy do 7 lutego na Facebooku oraz pod adresem zapisy@bracz.edu.pl  Podsumowaniem akcji będzie spotkanie online „Podjęto stosowne decyzje w przedmiotowej sprawie… o formalizmach w języku polskim”, 10 lutego o godz. 18, którego gościem będzie prof. Jarosław Liberek.

Po książki o języku i nie tylko, zapraszamy do Biblioteki Raczyńskich!  

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*