Nagroda za świadectwo podróży

Małgorzata Rejmer została tegoroczną laureatką Nagrody Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera. Uroczystość wręczenia  24 czerwca o godz. 12 w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie  (ul. Słowackiego 1). Tego samego dnia o godz. 18 w Bibliotece Raczyńskich (pl. Wolności 19) w Poznaniu spotkanie z laureatką.

Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowanym od 1996 roku konkursem, mającym wyróżniać najważniejsze książki  podróżnicze i krajoznawcze, a tym samym propagować czytelnictwo i popularyzować wiedzę o świecie. Do tej pory laureatami  byli m.in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski,  Beata Pawlikowska i Natasza Goerke.

Jury, spośród 101 zgłoszonych książek wydanych w 2018 roku,  postanowiło nagrodzić  autorkę książki „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”  (Wydawnictwo  Czarne) za świadectwo podróży M. Rejmer  i wewnętrznych podróży jej rozmówców. Historię okrutnie doświadczanego społeczeństwa, które żyje w napiętnowaniu przeszłością. Opowieść o koszmarze, który minął, i o przejściach ludzi, którzy do dziś nie doświadczyli zadośćuczynienia. Autorka dotarła do  jądra kraju i duszy ludzkiej, a pisząc –  połączyła najlepsze cechy reporterskiego stylu z pięknem i metaforą języka literackiego. Jurorzy podkreślali, że na rynku jest bardzo wiele książek, opowiadających o podróżach i wyprawach ich autorów, jednak Rejmer nie tylko odwiedziła Albanię, ale zamieszkała tam (w Tiranie), poznała język i kulturę, dzięki czemu potrafiła wnikliwie poznać tamtejszą rzeczywistość. Nie bez znaczenia jest też oddanie głosu mieszkańcom, skupienie się na ich wspomnieniach i wrażeniach. Podkreślano też doskonały warsztat literacki pisarki oraz umiejętność operowania metaforą.

M. Rejmer jest absolwentką studiów kulturoznawczych.  Zadebiutowała w  2009 roku  powieścią „Toksymia”, za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała  świetnie przyjęty zbiór reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, za który otrzymała m. in.  Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, a także nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody im. Beaty Pawlak. Uhonorowana  Nagrodą Bursztynowego Motyla książka „Błoto słodsze niż miód”   jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike.  Autorka otrzymała za nią też  Paszport „Polityki” 2018 w kategorii Literatura.

Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowany od 1996 roku. Wyróżnia on najważniejsze książki  podróżnicze i krajoznawcze, a tym samym propaguje czytelnictwo i popularyzuje wiedzę o świecie. Laureatami są m. in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski,  Beata Pawlikowska i Natasza Goerke.

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Raczyńskich, partnerem Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, a fundatorami nagród  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Burmistrz Puszczykowa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*