Najważniejsza rola? Tewje

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, przyznał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” artyście śpiewakowi-soliście w Teatrze Muzycznym w Poznaniu –  Włodzimierzowi Kalembie.

Medal przyznawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej. Dekoracji dokonała II wicewojewoda Wielkopolski Beata Maszewska podczas sobotniego spektaklu „Skrzypek na dachu”, w którym odgrywa Włodzimierz Kalemba odgrywa główną rolę – mleczarza Tewjego. Ten znakomity artysta obchodzi właśnie Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i udaje się na zasłużoną emeryturę.

Włodzimierz Kalemba ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Poznaniu. Pobierał prywatne lekcje u prof. Mariana Kondelli i prof. Ewy Wdowickiej. W latach 1980-1995 roku pracował w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – początkowo jako chórzysta, później był solistą. Występował  także w Moskwie, dawniejszym Leningradzie, Sofii, Pradze, Strasburgu oraz we Włoszech. Z Teatrem Muzycznym jest związany nieprzerwanie od 1996 roku. Przez tych 27 lat wykreował ponad 50 ról. W ostatnich latach oglądać można było go w rolach Mourice’a w „Madagaskarze”, Teodora Leszetyckiego w „Virtuoso” czy dyrektora Clarka w „Footloose”. Jego najważniejszą rolą jest jednak Tewje w „Skrzypku na dachu”.

Fot. https://teatr-muzyczny.pl/teatr/wlodzimierz-kalemba/21

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*