Nawet z odległości milionów kilometrów

Obserwatorium UAM, wykorzystując swój najnowocześniejszy, zdalnie sterowany teleskop umieszczony w Arizonie, prowadzi interesujący pilotażowy program.

W jego ramach fotografowane są najróżniejsze obiekty kosmiczne od satelitów geostacjonarnych po mikro- i nanosatelity na niskich orbitach. Teleskop ten jest w stanie zarejestrować piłeczkę ping-pongową znajdującą się na orbicie 1000 km nad Ziemią. Dzięki takim obserwacjom wyznaczane są pozycje i orbity obiektów, co pozwala przewidywać ich przyszłe trajektorie oraz ostrzegać przez potencjalnymi zderzeniami.

W ramach tych działań wykonane zostały obserwacje wystrzelonego dnia 6 lutego 2018, za pomocą prototypowej rakiety Falcon Heavy firmy Space X, nietypowego pojazdu kosmicznego – kabrioletu Tesla. W przeciwieństwie do typowych satelitów Ziemi, Tesla znajduje się aktualnie na orbicie wokółsłonecznej i oddala się od Ziemi. Obserwatorium UAM 8 lutego wykonało pierwsze obserwacje tego samochodu, gdy znajdował się w odległości ok. 730 000 km od Ziemi. Przewiduje się, śledzenie tego kilkumetrowego obiektu nawet z odległości kilku milionów kilometrów. Obserwacje te pozwolą na określenie dokładnej orbity i wyznaczenie przyszłych przelotów Tesli w pobliżu Ziemi.

Link do oficjalnej strony teleskopu UAM w Arizonie: www.astro.amu.edu.pl/GATS

Link do oficjalnej animacji pokazującej wystrzelenie: https://www.youtube.com/watch?v=Tk338VXcb24

Programy monitorowania obiektów w przestrzeni wokółziemskiej w których uczestniczy Obserwatorium Astronomiczne UAM uruchomiła ostatnio Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska. W ramach tych programów prowadzone są w wielu obserwatoriach astronomicznych w Europie prace przygotowawcze w celu uruchomienia regularnych, masowych obserwacji wszystkich obiektów zagrażających użytecznym satelitom. (za www.amu.edu.pl)

Fot. zrzut ekranu http://pallas.astro.amu.edu.pl/GATS/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*