Nie brzmi, jak powtórka z historii?

Gościliśmy u nas, na zaproszenie Koła Polityki Ekonomicznej i Społecznej, Stanisława Czerczaka, założyciela fundacji CODEX, która pomaga ludziom w opuszczeniu środowisk rasistowskich i nacjonalistycznych.

W młodości sam należał do środowiska ekstremistycznego. Wykład zatytułowany „Życie w roli kibola-nacjonalisty. Co dalej?” bezpośrednio odnosił się do jego życiorysu.  Dołączył on bowiem do takiego towarzystwa na stadionie w  rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Opowiadał o tym, jak skinheadzi przypisywali ideologię do każdego swojego czynu. Podał przykład, kiedy to jego kompani jeździli kraść do Niemiec, a tłumaczyli to odzyskiwaniem zrabowanego mienia przez III Rzeszę. Sam był skinheadem przez cztery licealne lata. Pomogła mu zamknąć ten okres  młodzieńcza miłość. Po zerwaniu kontaktu z tym środowiskiem, nazywany był zdrajcą narodu, ponosił cielesne „konsekwencje” swojej decyzji. Postanowił opuścić rodzinne miasto. Ucieczka do normalności zaprowadziła go do Londynu. Do ojczyzny wrócił zmęczony tą ucieczką i z potrzebą rozpoczęcia misji społecznej.

S. Czerczak przybliżył także historię ruchów ekstremistycznych w Polsce oraz misję jego fundacji. Wskazał, jakie konsekwencje może nieść bagatelizowanie tego problemu. Dziś już widać, że w Niemczech i Francji partie polityczne utożsamiające się z ideologią nacjonalistyczną coraz częściej dochodzą do głosu. Nie brzmi, jak powtórka z historii?

Fot. Mateusz Kmiecik

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*