Nie był częstym gościem

Najmłodsza monarsza rezydencja w Europie, Zamek Cesarski w Poznaniu, wybudowany został na zlecenie ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jest bez wątpienia ciekawym obiektem pod względem kulturowym i historycznym.

Budowa rozpoczęła się w 1905 roku, kiedy to zatwierdzono projekt zamku opracowany przez znanego architekta Franza Schwechtena. Poznań, wówczas miasto będące częścią Cesarstwa Niemieckiego, wciąż rozbrzmiewał polską mową. Mimo iż władze aktywnie zachęcały Niemców do przeprowadzki do miasta na wschodnich kresach, polska narodowość stanowiła kluczową w mieście. Nowy zamek miał symbolizować tutaj dominację kajzera.

W roku 1910 zakończono budowę. Styl neoromański, według Wilhelma II, najbardziej odzwierciedla tożsamość narodu niemieckiego. W ciągu kilku lat do upadku cesarstwa i własnej dymisji, nie był on częstym gościem w poznańskiej rezydencji.

Zamek przetrwał dwie najbardziej dewastujące wojny Europy, kilka systemów politycznych i teraz jest znaczącym obiektem kulturowym Poznania, popularnym nie tylko wśród turystów, ale również mieszkańców miasta. Współcześnie Centrum Kultury Zamek jest miejscem wielu wydarzeń, w jego ofercie dzieci, młodzież i dorośli znajdą coś ciekawego dla siebie. Jest kino Pałacowe, liczne pracownie dla osób o różnych zainteresowaniach, organizowane są wystawy, konferencje, odbywają się festiwale, koncerty. Oczywiście, z uwagi na pandemię aktualnie bardzo ograniczone.

Fot. Andrii Hrynko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*