Nie tylko pisali, także fotografowali

Za oknem słonecznie i gorąco. W sali początkowo chłodno, a to z uwagi na klimatyzator „serwujący” 20 stopni. Na szczęście, nie ostudził on zapału młodzieży. Od pierwszych minut zajęć – pracowicie. Każdy z ich uczestników aktywnie zaprezentował się indywidualnie i w zespole.

Jak radzić sobie w przestrzeni publicznej, jak komunikować się, jak przeciwdziałać manipulacji słowem i obrazem, jak z rozmysłem korzystać z mediów (także społecznościowych), dlaczego tak ważna jest rzetelność i staranność w konstruowaniu informacji, dlaczego wiedzę trzeba systematycznie aktualizować? Na te i inne pytania odpowiedział „Warsztat dziennikarza” zorganizowany – w ramach projektu „Młodzi mają głos” – przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu, a współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Młodzież mogła przekonać się o tym, czy droga od  informacji do publikacji jest prosta, jakie czyhają na niej niebezpieczeństwa, jakie pokusy. Uczestnicy warsztatów w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu (17 czerwca 2019) ochoczo chwycili za długopisy, samodzielnie przygotowali informacje o niedawnych Dniach Swarzędza, wystosowali dziennikarskie zaproszenie do tego miasta, wskazując w tekście to, co warte w nim zobaczenia. Ale nie tylko pisali, także fotografowali – na przykład zainscenizowaną uroczystość zakończenia turnieju tenisowego i wręczania nagród. Chętnie dzielili się swoimi uwagami dotyczącymi dobrych i złych praktyk w mediach, zwłaszcza w internecie.

Warsztaty prowadził Andrzej Piechocki, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, redaktor naczelny studenckiej e-gazety Sic!

Fot. Sic!