Niespodziewany wynik Demokratów

Niedawne amerykańskie midterm elections nazywane są tak z tego powodu, że przypadają w połowie kadencji prezydenta.

Amerykanie wybierali deputowanych dwóch izb parlamentu – Kongresu (izby mniejszej: Izby Reprezentantów – wszystkich członków (435 osób) i 1/3 członków Senatu, w którym zasiada 100 osób). Mimo że, będący w opozycji, Republikanie zapowiadali „czerwoną falę” (to kolor tej partii), nic takiego się nie stało. Nieoczekiwanie Demokraci utrzymali większość w Senacie, a w Izbie Reprezentantów Republikanie mają nieznaczną (218:210) większość.

Demokratom nie zaszkodziła inflacja. Społeczeństwo skarży się na wysokie koszty życia, jednakże elektorat Demokratów był zmobilizowany, a zaostrzenie prawa aborcyjnego czy kolejne strzelaniny (Republikanie są na ogół zwolennikami szerokiego dostępu do posiadania broni) to dwa z wielu czynników, które umożliwiły im osiągnięcie sukcesu.

Przegrał… Trump. Wybory są porażką byłego prezydenta USA. Większość kandydatów z jego poparciem, postrzeganych jako radykalni, przegrało starcia z Demokratami. Także na poziomie stanowym, gdzie przegrali w zasadzie wszyscy startujący na sekretarzy stanu (to oni nadzorują przebieg wyborów). To ważne, bo popierani przez Trumpa politycy twierdzą, że ostatnie wybory były sfałszowane. Choć nie przedstawili żadnych dowodów, takie nieuzasadnione tezy przed w styczniu 2021 doprowadziły do szturmu na Kapitol.

Dobra wiadomość dla Ukrainy. Wynik wyborów jest ważny w kontekście kolejnych dostaw broni dla Ukrainy, ponieważ wielu kandydatów popieranych przez byłego prezydenta Trumpa, którzy nie weszli do Kongresu, to izolacjoniści – zwolennicy np. mniejszego zaangażowania USA w pomaganie temu krajowi. 

Podpis nad grafiką: Republikanie wygrają Izbę Reprezentantów, projektuje CNN, w zwycięstwie, które nie spełni ich nadziei na „czerwoną falę”, ale pokrzyżuje krajową agendę prezydenta Joe Bidena i prawdopodobnie podda jego Biały Dom nieustannym śledztwom. (https://edition.cnn.com/election/2022/results/house?election-data-id=2022-HG&election-painting-mode=projection&filter-key-races=false&filter-flipped=false)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*