Zapewne każdy z nas, w różnych okolicznościach, spotkał się z mitologią grecką. Poznajemy ją najpierw w szkole jako ważny element kultury antycznej, która tworzy podwaliny pod rozwój współczesnej Europy.
Niestety, bardzo często jest to spotkanie ledwie epizodyczne, bo temat goni temat, a przecież na przykład budowa i rola antycznego teatru same się nie przerobią. Dla mnie, to było niewystarczające, więc zacząłem szukać na własną rękę.
Książka. Podstawowym źródłem do poszerzenia wiedzy z zakresu mitologii antycznej jest, moim zdaniem, „Mitologia” Jana Parandowskiego. Ukazuje nam chronologicznie, jak – według starożytnych Greków – powstał świat, skąd wziął się najbardziej nam znany Panteon Olimpijski, ile w bogach było ludzkich cech.
Inne podejście do tematu odnajdziemy w serii książek o Percym Jacksonie. W fantastyczny sposób, na nowo są tutaj zapisane stare mity. Osadzone zostały one we współczesnym świecie. Jest to, oczywiście, bardzo swobodne podejście do greckich opowieści, ale też może zachęcić młodszych czytelników do lektury.
Film. O samym legendarnym Herkulesie nakręcono ich ponad 10. Są wśród nich zarówno ściśle związane z mitologią, jak i takie, które bohatera osadzają np. w Nowym Jorku. Równie ciekawe są ekranizacje powieści, choćby wspomnianej powyżej serii.
Gra. Znajdzie się coś również dla fanów wirtualnej rozrywki, gdyż w ostatnim czasie ich twórcy garściami czerpią z mitologii. Warto tutaj wymienić grę „Hades”, w której będąc Zagreusem – potomkiem boga podziemi – staramy się wydostać z tytułowego piekła. W trakcie rozgrywki mamy okazję poznać bogów zasiadających na Olimpie, a także pomóc mitycznym postaciom, które za życia zasłużyły na wieczne potępienie.
Grzechem byłoby pominięcie gry Assasin’s Creed: Odyssey. Zabiera nas ona do starożytnej Grecji w czasie wojny peloponeskiej (431-404 p.n.e.). Łączy wspaniałe widoki i klimat śródziemnomorskiej krainy, historyczne wydarzenia oraz postacie (możemy między innymi porozmawiać z Sokratesem, czy spotkać młodego Platona), ze wszechobecną w Grecji wiarą i mitologią. Z jednej strony odwiedzimy Wyrocznię Delficką, z drugiej – zmierzymy się z Lwem Nemejskim, zwiedzimy kuźnię Hefajstosa.
Mitologia grecka, mimo swej popularności, nie jest jedyną. Jeżeli historie o Zeusie i Atenie, nie przypadną tobie do gustu, to poszukaj opowieści o Odynie i Thorze lub o Wellesie i Perunie. Nigdy nie przestawaj szukać.
Fot. Andrzej Piechocki
Dodaj komentarz