Nokia zamontuje wi-fi… na Księżycu!

Jeżeli kiedykolwiek zabłądzicie i znajdziecie na naturalnym satelicie Ziemi, nie musicie martwić się o jedno. Będzie tam dostęp do internetu!

To zasługa firmy Nokia, która już w tym roku planuje zamontować sieć LTE na srebrnym globie. Tak, brzmi to jak żart na pierwszego kwietnia, ale plany są rzeczywiste, a cały sprzęt jest już gotowy do wysłania na Księżyc. Przedsięwzięcie jest częścią projektu Artemis, w ramach którego człowiek ma powrócić na powierzchnię satelity. Firmą odpowiedzialną za przetransportowanie sprzętu będzie SpaceX. Użyta zostanie rakieta Falcon 9.

Ale po co internet w kosmosie? Bezprzewodowa łączność między Ziemią a Księżycem pozwoli na przesyłanie wideo i audio w czasie rzeczywistym, co zdecydowanie ułatwi prace na powierzchni globu. Sieci używać mają także kosmonauci do porozumiewania się między sobą.

Zastanawiający może być także wybór technologii. Na Ziemi używamy już sieci 5G, która jest szybsza o znanego od lat LTE. Wybrano starszą technologię, ponieważ jest nam znana od podszewki, przez co też bardziej przewidywalna. Poza tym, biorąc pod uwagę, gdzie będzie użytkowana, naukowcy nie spodziewają się przeciążenia sieci.

Strona projektu: https://www.nasa.gov/specials/artemis/

Fot. Elżbieta Majchrowicz-Piechocka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*