„…obiektywna, odważna, świetnie napisana.”

Książka Andrei Riccardiego „Kościół płonie. Czy chrześcijaństwo ma przyszłość?” ukaże się dzisiaj nakładem Wydawnictwa Znak.

Kościół zmaga się z wieloma skandalami. Czy jest to jeden z licznych kryzysów, jakich doświadczyło chrześcijaństwo, czy też jego definitywny upadek? Książka stanowi nie tylko spojrzenie na historię chrześcijaństwa; przede wszystkim jest próbą oceny jego obecnej sytuacji.

To obiektywna, odważna i świetnie napisana książka podejmująca tematy bliskie osobom wewnątrz Kościoła i poza nim. To ważny głos w dyskusji na temat bieżących problemów Kościoła – w ujęciu globalnym, ale również na poziomie wybranych państw (m. in. Włochy, Polska, Francja, Hiszpania czy Węgry). Andrea Riccardi odpowiada na ważne, często kontrowersyjne pytania:

– Czy Kościół jest moralnym bankrutem?

– Czy Kościół może istnieć bez instytucji? Czy Watykan stanie się muzeum?

– Czym jest terminalny kryzys Kościoła? Czy doprowadzi do jego upadku?

– Jaką rolę w Kościele odgrywają, a jaką powinny odgrywać kobiety?

– Czy władza świecka może wpływać na decyzje Kościoła?

– Co doprowadziło do kryzysu wiary w Europie?

– Jak oceniać pontyfikat Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w obliczu kryzysu?

Tylko 48% Polaków ocenia Kościół pozytywnie, notę ujemną wystawia mu 38% osób. Wśród najpoważniejszych problemów Kościoła wymienia się pedofilię księży (60% ankietowanych), zaangażowanie w politykę (37%) i zaniedbywanie wiernych (29%). Krytykowane są również bogaty styl życia duchownych i opłaty za sakramenty (choć 33% pytanych uważa, że te problemy nie dotyczą ich własnej diecezji). Nawet jeśli nie można jeszcze mówić o gwałtownym spadku popularności Kościoła, to jednak utracił on centralną pozycję „ostoi narodu”, przede wszystkim z powodu utożsamiania go z jedną partią polityczną – Prawem i Sprawiedliwością. (fragment książki)

Andrea Riccardi, historyk, wykładowca i komentator życia Kościoła, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio (Świętego Idziego). Swoje doświadczenie i wiedzę historyczną, socjologiczną oraz dotyczącą świata polityki Riccardi wspiera opiniami wybitnych autorytetów i skrupulatnie przytaczanymi statystykami.   

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*