Odszedł genialny twórca. Miał 102 lata

Artysta chińskiego pochodzenia – Ieoh Ming Pei zmarł 16 maja w Nowym Jorku. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki Stanów Zjednoczonych i Prezydenckim Medalem Wolności, wsławił się zaprojektowaniem m. in. takich budynków jak słynna piramida wznosząca się przed paryskim Luwrem czy gmach Bank of China w Hongkongu.

Ming Pei to jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku i genialny twórca nurtu modernizmu. W 1983 odznaczony został, nazywaną „Noblem architektury”, Nagrodą Pritzkera, która uważana jest za najbardziej prestiżowe wyróżnienie z dziedzinie architektury. W tym samym roku został wybrany do realizacji projektu wejścia do Luwru, którym dziś jest słynna piramida. Był to wtedy dla niego pierwszy koncept wykonywany poza granicami USA, których stał się obywatelem w 1954 roku. W wieku 17 lat wyjechał z rodzimego Hongkongu studiować architekturę w Stanach Zjednoczonych, gdzie otworzył swoje pierwsze biuro projektowe, co pozwoliło mu zyskać obywatelstwo kraju, dającego większe możliwości rozwoju.

Świat, nie tylko artystyczny od wczoraj pogrążony jest w żałobie. Nie ulega wątpliwościom, że opuścił nas twórca nietuzinkowy, swoją myślą wykraczający daleko poza granice wyobraźni przeciętnego człowieka. Jego dzieła pozostawią ślad we współczesnej kulturze.

Fot. Elżbieta Majchrowicz-Piechocka

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*