Perła gotyckiego stylu

Wśród licznych gotyckich zamków na północy kraju pozytywnie wyróżnia się zamek w Malborku. Położony między Elblągiem a Trójmiastem, przy ulicy Starościańskiej, na prawym brzegu rzeki Nogat, z daleka zachwyca swoją okazałością.

Początki istnienia twierdzy sięgają około 1280 roku, ale jego budowa zakończyła się ponad 100 lat później. Kompleks składa się z Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego. Zwiedzający mogą podziwiać w nim nie tylko zachowane wnętrza, ale również wystawy czasowe. Losy zamku były zmienne – w latach 1309-1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, zaś od 1457 do I rozbioru Polski pełnił funkcję rezydencji polskich królów. Po I rozbiorze zamek został mocno zdewastowany, poddano go jednak dwukrotnej rekonstrukcji.  Mimo znacznych  zniszczeń dokonanych przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej , został ponownie odbudowany. Od 1961 roku znajduje się w nim siedziba Muzeum Zamkowego; mieści się w nim również siedziba Archiwum Państwowego. W 1997 roku został wpisany na listę UNESCO. Ostatnia rekonstrukcja zamku zakończyła się w 2016 roku.

Malbork można zwiedzać z audioprzewodnikiem lub z tradycyjnym przewodnikiem. Jest również możliwość zwiedzania nocą. Z pewnością pozostawi po sobie niezapomniane wrażenia.

Fot. Weronika Miksza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*