Piękny i charakterystyczny

Korespondencja własna z Chin.   

Szanghaj jako obszar metropolitarny przekroczył już 30 mln. mieszkańców a w przyszłości przekroczy 40 mln ludności, czyli więcej niż populacja naszego kraju.

To jeden z głównych portów morskich świata. Działa tutaj również jedna z największych giełd na świecie. W dzielnicy Pudong są  najwyższe i najnowocześniejsze budynki, pod tym względem Szanghaj ustępuje jedynie: Chicago, Dubajowi, Nowemu Jorkowi i Hongkongowi. Jeszcze 20 lat temu w panoramie Szanghaju nie było ani jednego budynku, przekraczającego 150 metrów wysokości. To uświadamia, jak szybko to miasto się rozrasta.

Szanghaj jest piękny i charakterystyczny, prawdopodobnie z tego powodu często wybierany  przez producentów filmowych i reżyserów, jako miejsce kręcenia filmów. Dotyczy to zarówno produkcji rodzimych, chińskich, przeznaczonych głównie na rynek azjatycki, jak i amerykańskich kasowych hitów, które podbijają serca widzów na całym świecie  (np. Skyfall, Mission Impossible III czy Transformers: Revenge of the Fallen). Takich filmów jest około 40.

Miasto niesamowicie rozwija się pod opiekuńczymi skrzydłami rządu, przyrost gospodarczy potrafi tu sięgać 10% w skali roku, cały obszar aglomeracji to niekończąca się budowa. Najwyższym obecnie budynkiem jest Shanghai Tower, które ma 121 pięter i 630 metrów wysokości. Wieżowiec jest najwyższym w Chinach oraz drugim pod względem wysokości na świecie, niższym tylko od Burdż Chalifa, który znajduje się w Dubaju. Kolejnym wyróżniającym się drapaczem chmur, który można zobaczyć z oddali jest Shanghai World Financial Center, który ma 492 metry. Ze względu na nietypowy kształt, nazywany jest „gigantycznym otwieraczem do butelek”, co ma oczywiście związek z 50-metrowym otworem, jaki znajduje się przy jego szczycie; ponadto posiada on jeden z najwyższych na świecie punktów obserwacyjnych.

Warto również zauważyć, że nowoczesne dzielnice tego, na wskroś przesyconego wschodnią mentalnością, miasta w niczym nie odbiegają od tych w Europie czy Ameryce. Szerokie ulice z niebosiężnymi kolosami ze stali i szkła poprzeplatane są niewielkimi parkami, skwerami i centrami handlowymi. Coraz rzadziej można spotkać  tradycyjną chińską architekturę, która jest wypierana przez nowoczesne budowle. Myślę, że śmiało można uznać Szanghaj za najszybciej rozbudowujące się miasto świata.

Chiny to kraj niezwykłej kultury, gdzie buddyjska religia przeplata się z komunistyczną propagandą, a najnowocześniejsze budynki powstają w sąsiedztwie skrajnej biedy. Wiele wieków historii i niepowtarzalne zabytki wznoszone z rozmachem godnym wielkiego imperium na pewno nikogo nie rozczarują. Jest to państwo zawierające niesamowitą i ciekawą architekturę, która przeplata się z niecodziennym kontrastem. Na pewno jest to miejsce, które warto odwiedzić i poczuć tutejszy, ekscentryczny klimat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*