Platyna x 14

Amerykański raper Lil Nas X przeszedł do historii amerykańskiego przemysłu muzycznego. Jego singiel ,,Old Town Road” pokrył się czternastokrotną platyną. Co to właściwie oznacza?

Montero Hill, bo takie jest imię i nazwisko rapera, zyskał rozgłos na przełomie 2018 i 2019, kiedy opublikował wyżej wspomniany utwór. Autorem warstwy muzycznej jest holenderski producent YoungKio. Wykorzystał w niej sampel (wycięty fragment innego utworu) z piosenki „34 Ghosts IV” amerykańskiego zespołu Nine Inch Nails. „Old Town Road”, zaliczana do gatunku country rap, aż przez 19 tygodni z rzędu utrzymywała się na szczycie listy Billboard Hot 100.

Status platynowej płyty jest w USA przyznawany od 1976 roku. Otrzymują go single lub płyty, które zostały sprzedane w liczbie miliona egzemplarzy. Od 2013 roku do ogólnej listy sprzedaży zalicza się również odtworzenia utworu w serwisie streamingowym. 150 odtworzeń odpowiada jednemu, zakupionemu egzemplarzowi. Oznacza to zatem, że sprzedano 14 milionów kopii „Old Town Road”. Jest to nowy rekord sprzedaży. Lil Nas X wyprzedził Luisa Fonsiego i jego „Despacito”, które pokryte jest trzynastokrotną platyną.

Niespełna 22-letni Lil Nas X raczej nie zamierza spocząć na laurach. Latem 2019 ukazała się jego debiutancka epka. „7” została bardzo dobrze przyjęta. Raper kończy obecnie prace nad swoim pierwszym, długogrającym krążkiem. Z tejże płyty pochodzi ostatni utwór muzyka – „Holiday”. Piosenka ukazała się 13 listopada 2020.

Fot. kadr z oficjalnego teledysku „Old Town Road” https://www.youtube.com/watch?v=r7qovpFAGrQ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*