Polacy mogą być dumni

Jak większość z nas wie, w ubiegłym  tygodniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Nobla. Wśród laureatów zobaczyliśmy również Polkę – Olgę Tokarczuk.

W tak prestiżowy sposób została ona uhonorowana w dziedzinie literatury. Tym samym dołączyła do naszych poetów i pisarzy Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryk Sienkiewicza, Władysława Reymonta oraz  Marii Skłodowskiej-Curie – dwukrotnej noblistki w dziedzinie fizyki i chemii.  Dla naszej kultury niezwykle ważne jest to, że historycznie i współcześnie mamy tak utalentowanych  twórców. Czytanie ich dzieł ubogaca nas w wiedzę i doświadczenia, możemy czerpać z nich przykład i inspirację, postrzegać ich jako autorytety.

Należy doceniać twórczość polskich noblistów, a zarazem wspierać młodych twórców, zamiast podcinać im skrzydła  hejtem i krytyką. Kto wie, może to akurat ktoś z nich będzie reprezentować nasz kraj na uroczystości wręczania nagród Nobla w Sztokholmie za kilkanaście/kilkadziesiąt lat?

Grafika: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Tokarczuk#/media/Plik:MJK32708_Olga_Tokarczuk_(Pokot,_Berlinale_2017).jpg


Autorka jest uczennicą Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu, który współpracuje z naszym wydziałem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*