Polska coraz bogatsza. Wzrost inwestycji i konsumpcji

Polska coraz bogatsza. Wzrost inwestycji i konsumpcji

Bank Światowy prognozuje, że polska gospodarka zanotuje wzrost w 2017 roku. Ocena bieżącej koniunktury poprawiła się w stosunku do poprzedniego miesiąca – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści Banku Światowego podali wczoraj, że w tym roku prognozowany wzrost wyniesie 3,1 %, a w najbliższych dwóch latach kolejno 3,3 % oraz 3,4 %.  Jeszcze rok wcześniej notowano zwolnienie gospodarki, a wzrost wynosił niewiele ponad 2,5%. Optymistyczną sytuację tłumaczy się większą liczbą dużych inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz zwiększeniem konsumpcji indywidualnej za sprawą dobrej sytuacji na rynku pracy i programu 500+.

Bank Światowy jednak zwraca uwagę na niepewną przyszłość gospodarki światowej, która niewątpliwie wpłynie na Polskę. Carlos Pinerua, jego przedstawiciel  na Polskę i kraje bałtyckie w rozmowie z portalem Niezależna.pl przekonuje, że najważniejsze jest sprawne wdrożenie reform, które zostały zapowiedziane w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Należy poprawić warunki prowadzenia firm w Polsce oraz wspierać ich innowacyjność. Dodatkowo budżet wspierać będą większe wpływy z podatków  za sprawą nowo powołanej Krajowej Administracji Skarbowej, która ma poprawić ich ściągalność.

Dobre prognozy potwierdza GUS, który notuje poprawę sytuacji ekonomicznej o 2,6 %. Aż w 29 działach przemysłu z 34 badanych produkcja wzrosła w marcu o 11,1 %.

Fot. Kamila Rówińska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*